Радиофармацията е една много динамична съвременна област, която развиваме успешно в болничната аптека на УМБАЛ „Александровска“. Това сподели пред Zdrave.net доц. Светла Георгиева, управител на аптеката и университетски преподавател. Днес в лечебното заведение стартират диагностични процедури на няколко пациенти с невроендокринни тумори. Те се осъществяват с нов галиев радиофармацевтик, произведен в лабораторията към аптеката на университетската болница от болничните фармацевти, които са специално подготвени за този вид дейност. Припомняме, в началото на май за първи път в болницата по същия метод бяха изследвани пациенти с простатен карцином. Те също се възползваха от възможностите на изследване с произведен на място специфичен галиев радиофармацевтик.
„Когато не се движиш напред, на практика вървиш назад, защото светът около теб не спира да се размива само защото ти си спрял. От тази гледна точка за мен като ръководител на боличната аптека в Александровска болница беше ясно, че трябва да потърсим начин и да се подготвим за това предизвикателство“, каза доц. Георгиева
По думите й собственото производство на радиофармацевтици изцяло задоволява потребностите на пациентите от нуклеарна диагностика, както и от лечение в Клиниката по нуклеарна медицина в бъдещо.
„Не бе възможно такъв опит да бъде придобит в България, ето защо се ориентирахме към специализации на персонала в европейски болнични структури, ангажирани с радиофармацевтичното производство. Тази дейност е новост за България, но в Европа и по света радиофармацията има дългогодишно развитие и традиции“, допълни тя.
По думите й тази дейност е твърде високотехнологична и изисква високоспециализирани познания и умения, а радиофармацията е нужна на пациентите и фармацевтите в Александровска болница полагат усилия да им бъдат полезни.
„Освен дългосрочните специализации вRadiopharmazie am Universitätsklinikum - Tübingen, Германия , и Medizinische Universitaets Innsbruk - Австрия, колегите, ангажирани пряко в производството преминаха и допълнителни обучения по линия на Международната агенция по атомна енергия - International Atomic Energy Agency (IAEA)“, обясни специалистът.
Началото е дадено с производство на 18F-Deoxyglucosa – универсален туморотропен радиофармацевтик за PET/CT диагностика на голяма част от злокачествените заболявания. Впоследствие е внедрена галиевата диагностика - 68Ga-PSMA-11 за PET/CT диагностика на тумори на простатата и 68Ga-DOTA-TOC за PET/CT диагностика на невро-ендокринни тумори.
„Все още сме в началото на пътя. За щастие, в последните години не можем да се оплачем от липса на новости и то не само по отношение на лекарствени продукти, с които работим. Внедряването на иновативни дейности е и пътят, по който можем да привлечем младите колеги за каузата на болничната фармация. Болничната аптека на УМБАЛ „Александровска” е база за практическо обучение на студенти - магистър-фармацевти и бакалаври-фармацевти и нашите студенти имат възможност да се докоснат до най-новото в професията, не само в областта на радиофармацията“, посочи в заключение доц. Георгиева. .