„Когато се сблъсках с първия подобен случай преди години, бях много афектиран. Опитах се да разбера има ли някакъв шанс да се справим с тази измама и да предприемем някакви действия, но се оказа, че това е малко вероятно“. Това заяви пред Нова телевизия главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев по повод поредната измама с фалшива реклама на „лекарство“, в която е замесено името му.
В рекламата се твърди, че главният държавен здравен инспектор е открил лекарство за възстановяване на зрението, което е изключително ефективно и е било представено на Европейския конгрес на офталмолозите, а презентацията е предизвикала фурор в залата и е била последвана от 10-минутни аплодисменти. Цената, на която то се предлага в момента, е 235 лв. за един месец.
„Интервюто“ с доц. Кунчев е публикувано на интернет страница, наподобяваща сайта на Нова телевизия, и в него се твърди, че баба му е имала проблем със зрението, което чудодейните капсули са успели да излекуват.
По думите му той си остава песимист относно това, че има начин за справяне с проблема, защото авторите на този вид схеми са изключително изобретателни и гъвкави, а продуктите не попадат в юрисдикцията на какъвто и да е български орган. „Самите схеми са така измислени, че бързо се сменя сървърът, на който е качен сайтът, а той е регистриран в държави, в които европейското законодателство не важи“, каза доц. Кунчев.
„Първоначално, когато разбрах за измамата, си помислих, че наглостта на тези симпатяги е огромна. Дори когато им казвате, че няма такова нещо, те продължават да твърдят, че лекарството е налице, че на конгрес е представяно. Пък са ми и ръкопляскали. Приказката ми хареса. Добре са я съставили“, коментира той.
По думите му е лошо, че тази схема, в която са замесени и други известни имена в медицината, продължава доста дълго време. „Първо бяхме измислили лекарство за сърце, после за диабет, след това за полова мощ“, върна се назад във времето доц. Кунчев.
Той бе категоричен, че има и друга опасност и тя засяга най-вече хора, които реално имат медицински проблем, но го пренебрегват и изоставят и посягат към тези рекламирани „лекарства“, а не търсят помощ от медицински специалист. „Единственото, което ни остава, е да се надяваме, че тези хранителни добавки не съдържат вещества, които могат да навредят. Тогава вече би било престъпление“, коментира доц. Кунчев и добави, че единственото, което може да се направи, е да се говори на хората, че когато са болни, трябва да ходят на лекар, а не да се доверяват на такива реклами.
Той разказа, че се е консултирал с юристи и специалисти по кибепрестъпления, които са били категорични, че възможността за ефективна реакция е практически нулева – след като се закрие един сайт за продажби, той изниква на друго място след 24 часа, а това очевидно е един много печеливш бизнес.
Доц. Кунчев допълни, че и други негови колеги, с чийто авторитет е било злоупотребено, са се опитвали да защитят името си – проф. Иво Петров, д-р Мирсолав Ненков, но не са успели. „Не е справедливо, чувстваме се безсилни пред една нагла лъжа, но не можем да направим нищо“, призна той.
Прокуратурата се самосезира за поредния случай на фалшива реклама на лекарство
12.12.2023 12:31:31Болница "Софиямед" отново алармира за фалшива реклама
01.11.2023 11:48:17И името на акад. Чавдар Славов бе замесено във фалшива реклама
16.05.2023 14:48:56