!
Неделя, 08 Септември 2024
28
февр
 

Документален филм, посветен на хората с редки болести, ще бъде излъчен по БНТ

28 февруари-Световен ден за осведоменост за редките болести

Понеделник, 28 Февруари 2022 | 13:24:36


Днес  е Световният ден за  осведоменост за редките заболявания. Над 300 милиона души по света живеят с рядка  болест . Тези "редки герои" са наши приятели и членове на семействата ни, наши колеги. Те са част от обществото ни и ни учат на

Днес  е Световният ден за  осведоменост за редките заболявания. Над 300 милиона души по света живеят с рядка  болест . Тези "редки герои" са наши приятели и членове на семействата ни, наши колеги. Те са част от обществото ни и ни учат на  сила и смелост. 1 на всеки 20 души, може да бъде засегнат от рядко заболяване в някакъв момент от живота си.

Тази година Националният алианс на хората с редки болести и биофармацевтична компания Такеда стартираха информационната кампания „Двадесетият герой“ . Мисията на кампанията е да освети съдбата и проблемите на хората с рядко заболяване в България . Във водещи медии бяха публикувани поредица от интервюта с лекари и пациенти, които разказват личните си и професионални преживявания по пътя към диагнозата, най-подходящото лечение и предизвикателствата на ежедневието да живееш с рядка болест. Като част от кампанията бе заснет документалният филм „Бреговете на надеждата“, който довечера ще бъде излъчен по  БНТ1 от 23.25 часа.

Ето какво споделят героите от филма:

Калоян Митков казва: „Дерматологичен проблем ме доведе до диагнозата. А симптоматика имах над осем години преди това, но все не успяваха да ме диагностицират. От ранна детска възраст имам проблеми и със сърцето, и с краката, но никой не можеше да каже какво ми е. Лекарите казваха на родителите ми, че нищо сериозно ми няма или че ще израсна проблема. Реално чак в осми клас ми поставиха диагноза болест на Фабри“.  

А Владислава Владкова разказва за трудния път, който е извървяла до диагнозата  и лечението на сина си Любомир“Още от бебе лекарите се опитваха да го излекуват от пъпна херния. Коремът му беше огромен, а крайниците бяха без никакви мускули. Любо не ядеше почти нищо.  В София го диагностицираха с болест на Гоше.“ За щастие разказът продължава  оптимистично „Сега Любо е на 13 години и половина, а се лекува от близо 12 години. Той се чувства добре и се развива добре. Много бързо органите на Любо си върнаха нормалните размери и детето започна да расте на височина. Докато навърши 3 годинки, органите му се възстановиха. “

За съжаление не за всяко  рядко заболяване има лечение „За много голяма част от пациентите с редки болести, които проследяваме в нашия Експертен център по наследствени нервни и метаболитни болести, до момента няма лечение. Това са различни мускулни дистрофии, наследствени моторни и сетивни невропатии, наследствени спастични парапарези, наследствени церебеларни атаксии и др. При тези пациенти ние провеждаме симптоматично лечение и кинезитерапия, за да осигурим по-добро качество на живот и да забавим прогресията на заболяванията“, споделя проф. д-р Ивайло Търнев, председател на Комисията за лечение на редки болести при УМБАЛ „Александровска.

За един от основните проблеми при редките болести – своевременната диагностиката, говори и доц.  Даниела Авджиева, завеждащ Клиникa по генетика на СБАЛ по детски болести  „Проф. д-р Иван Митев“  „Когато открием точната диагноза, това вече е добра новина, независимо колко страшно звучи тази диагноза. За съжаление за по-голямата част от редките болести няма лечение. Ние лекуваме едва около двайсетина заболявания, а редките болести са няколко хиляди.“

Информационната кампания „Двадесетият герой“, посветена на хора с редки болести, е подкрепена от Български лекарски съюз, Институт по редки болести, Столична община, Българска национална телевизия, Българско национално радио и България Мол.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
xpdL


Всичко за коронавируса
Още новини
Нови случаи на западнонилска треска у нас
07.09.2024 09:52:48

Нови случаи на западнонилска треска у нас

Нови три случая на западнонилска треска у нас. Така от началото на годината случаите са общо шест ...

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?
06.09.2024 11:10:00

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?

Може ли личният Ви лекар да Ви издаде дистанционно електронно направление за преглед при специали ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...