!
Неделя, 08 Септември 2024
05
апр
2
 

Дни на медицинската наука в Медицински университет - Пловдив

Четвъртък, 05 Април 2018 | 10:54:50
2

В последните дни на месец март, Медицински университет – Пловдив беше център за научно развитие с успешно организираните и проведени на високо професионално ниво няколко научни прояви, съобщават от висшето учебно заведение. „Дни на

В последните дни на месец март, Медицински университет – Пловдив беше център за научно развитие с успешно организираните и проведени на високо професионално ниво няколко научни прояви, съобщават от висшето учебно заведение.

„Дни на медицинската наука” и „Наука и младост” са два традиционни научни форума на МУ – Пловдив. Различното тази година е, че те се проведоха в рамките на проект „ДОКТОРАНТ – 2”, посветен на усъвършенстване на докторантското обучение и популяризиране на науката и научните изследвания на младите учени.

Чл.кор.проф. д-р Стефан Костянев – Ректор на Медицинския университет – Пловдив, откри официално Дните на медицинската наука. Той приветства участниците, като им пожела креативност, критичност и успех, както и трайно да запазят чувството си на принадлежност към Университета.

Форумът „Дни на медицинската наука“ се проведе в два дни, като първият ден беше посветен на науката без граници. Д-р Кръстина Кели от МУ – Пловдив, която е национален координатор на Американо-австрийска фондация (AAF) се спря на възможностите, които дава Open Medical Institute за участие в различни образователни събития от всички области на медицината: семинари, симпозиуми, едномесечни стажове и други. След нейната презентация д-р Христиана Бацалова, гл. ас. д-р Хасан Бурнусузов и проф. д-р Радка Комитова споделиха лични впечатления от обучението си в Залцбург.

На втория ден от форума се проведе проектната сесия, в която бяха представени десет презентации. Като модератори се включиха: доц. Георги Томов, доц. Валентин Турийски, доц. Боян Владимиров и доц. Иван Новаков. Актуално звучащите и интересно представените изследвания и обзори са гаранция за потенциала на младите учени в Университета.

Форумът „Наука и младост”, продължил три дни, включваше пленарна лекция, орални презентации, представяне на електронни постери и постерна сесия. Общо регистрираните участници бяха над 130.

Проф. Костянев официално откри форума с думите: „Осигурили сме прекрасни условия за развитие на науката. За да успее ученият, той трябва да работи много, да притежава интелект и да умее да презентира. „Дни на медицинската наука” и „Наука и младост” Ви помагат за развитието на тези умения.“ Той се обърна към участниците: „Много важно е да знаете посоката и къде искате да отидете. Най-добре човек се учи от моделите, а не от критиката.”

Проф. Сарафян допълни, че за да бъдеш успешен учен, са необходими още прецизност и почтеност.

Доц. Д. Делев – председател на младежкото научно дружество Асклепий, сподели задоволството си от все по-нарастващата активност.

В началото на „Наука и младост 2018“ доц. д-р Иван Новаков, дмн изнесе пленарна лекция на тема „Гръдна травма – съвременни аспекти“. Представени бяха 36 орални презентации, 27 постера, от които шест електронни.

Новото тази година бяха и организираните осем уъркшопа - 5 на български и 3 на английски език, в единствения за страната и един от най-добрите в Европа тренировъчен симулационен център на МУ – Пловдив.

Изявиха се млади учени, докторанти и пост-докторанти, а също и студенти, които представиха резултатите от своите изследователски проекти. Опитни модератори тази година бяха проф. Б. Сакакушев и доц. Ю. Николова за английската сесия, доц. И. Новаков и доц. Е. Фиркова за секция Дентална медицина, терапия и хирургия, проф. И. Костадинова, проф. П. Атанасова, доц. С. Георгиев за секция Фармация и фармакотерапия, медико-биологична секция, ОЗЗМ и доц. И. Костадинов и доц. Е. Порязова за секция Фармация и фармакотерапия II-ра част

След всяка презентация имаше възможност за дискусия. На сесиите присъстваха академичното ръководство на МУ - Пловдив, научните ръководители на изследователите, хабилитирани преподаватели, студенти, докторанти и др.

Идеята на този форум е не само да се споделя опит, но и да се възпитава вкус към науката, да се събужда критичното мислене и да се насърчава любознателността.

Наградите в различните категории на Наука и младост 2018 ще бъдат обявени и връчени на Тържествения академичен съвет на 17 май 2018 година.

За последните 5 години са финансирани 113 проекти на обща стойност приблизително 1 250 000 лв. До момента има 41 действащи проекта, от тях 25 вътреуниверситетски на обща стойност 267 347 лв. и 16 докторантски на обща стойност 134 950 лв.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
8GfN

ВЪПРОС 05.04.2018 11:32:22

СТРАННА ТИШИНА ВЪВ ФОРУМА - НЕЩО НЕ Е КАКТО ТРЯБВА?! НЯМА ИНТЕРЕС? ИНТЕРЕСНО?!

Elf 05.04.2018 11:26:13

Kakva nauka ve,kasata se izsra v medizinata


Всичко за коронавируса
Още новини
Нови случаи на западнонилска треска у нас
07.09.2024 09:52:48

Нови случаи на западнонилска треска у нас

Нови три случая на западнонилска треска у нас. Така от началото на годината случаите са общо шест ...

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?
06.09.2024 11:10:00

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?

Може ли личният Ви лекар да Ви издаде дистанционно електронно направление за преглед при специали ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...