Днес за четиринадесети път отбелязваме Световния ден на съня. Инициативата води началото си от 2008 г., когато Световната асоциация по съня дава идеята през месец март да бъде отбелязван ден, на който да се говори открито по темата. По данни на организациято около 45% от световното население изпитва проблеми, свързани със съня.
Тази година девизът на Деня е „Редовен сън. Здраво бъдеще“.
Целта на този ден е да се предизвика обществена реакция, за да се намали негативното въздействие на проблемите със съня върху общественото здраве чрез по-добра превенция и управление на нарушенията и свързаните с него болестни състояния.
В началото на 2019 г. се проведе онлайн проучване в шест държави: Франция, Полша, Италия, Австралия, Япония и САЩ, което сочи, че 80% от участниците изпитват смущения на съня, a това влошава здравето и качеството им на живот. Данните показват, че 50% от хората никога не са лекувани, дори и да имат проблеми със съня, а 47% от европейците никога не са обсъждали проблема със своя лекар.
Сходни резултати показа и Националният стрес-тест ЛЕКА НОЩ, проведен в България през 2016 г., който сочи, че и 80% от българите не се наспиват добре. Недоспиването е причина за голяма част от катастрофите и трудовите злополуки. Системната умора води до влошаване на концентрацията, на способностите за комуникация и взаимоотношенията с околните.
По повод Световния ден на съня поканихме имунолога д-р Цветелина Великова да коментира специално за читателите на Zdrave.net темата „Имунитет и сън“. Интервюто с нея можете да прочетете по-късно.