„Аптеките отдавна изпълняват електронни рецепти. Тези рецепти са много по-сложни, по тях има много повече контроли, но нямаме никакъв проблем да работим и с т.нар. „бели“ рецепти. Това каза пред БНР председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов по повод влизането в сила от 1 октомври на задължителните е-рецепти за лекарства за диабет и антибиотици. По думите му „белите рецепти“ все още се изписват по-слабо от лекарите, макар че числото им всеки месец расте.
„След влизането в сила на тези текстове от 1 октомври на практика би трябвало да не може аптеката да отпуска или да продава такива лекарства без електронна рецепта. Ако аптеката е разполагала с по-голяма наличност и ги е продавала без рецепта, разликата автоматично ще лъсне“, допълни Маринов.
За закупуването на лекарство с електронна рецепта трябва да се знае ЕГН на пациента и датата на издаване на рецептата. „Възрастните хора се справят чудесно и нямат проблеми с електронните рецепти“, заяви д-р Костадин Сотиров от Сдружението на общопрактикуващите лекари.
„Колко е давността на рецептата, се определя от лекаря. Ако е за еднократно използване, в момента на изпълнението ѝ тя изчезва и вече не може да бъде изпълнявана повече. Има вариант, в който рецептите за хронични заболявания да са валидни до 6 месеца“, обясни още Димитър Маринов.
Предписването на електронните рецепти може да става 24 часа, 7 дни в седмицата от лекар през електронното приложение. Необходими са членство в съответната съсловна организация и електронен подпис. „Моят апел е лекарите да не чакат 1 октомври. Тези, които не са изписали електронна рецепта, да влязат, да пробват. Оттам нататък се работи доста бързо“, каза Маринов.
Пациентите ще чакат като прани гащи,ако някой ги прегледа у дома да получат електронната рецепта след това, алекаря ще е тормоэен ,защото все пак ще въвежда амб лист за прегледа
Пациентите ще чакат като прани гащи,ако някой ги прегледа у дома да получат електронната рецепта след това, алекаря ще е тормоэен ,защото все пак ще въвежда амб лист за прегледа
Леле джипките как реват. Иначе и мене не ми харесват електронните рецепти, щото трябва да ходя на лекар, а не да ида да си го купя директно в аптеката.
Най - добре ще реве този, който ще реве последен.
Идглеж че затова настоява толкова този аптекар, а лаиците се вързват! Търсете изгодата винаги!
И колко лева ще плаща държавата на изпълнена ел. рецепта от аптеката - защо не казваш, аптекарю?
Аптеките плащат на софтуерните фирми за всяка една изтеглена рецепта, за всички доработки на софтуера. Ако има облаги, отиват за други!
Поредната идиотска идея аз на лекар ли ще ходя или на компютър на преглед???откъде сте сигурни че ще има ток утре???първо го пробвайте на плъхове ако те оживеят след това на хората.идиоти!!!
Поредната идиотска идея аз на лекар ли ще ходя или на компютър на преглед???откъде сте сигурни че ще има ток утре???първо го пробвайте на плъхове ако те оживеят след това на хората.идиоти!!!
Срам за Маринов и това GP Сотиров! Къде е БЛС?
Не заблуждавайте колегите, Маринов! Медикаменти по лекарско предписание се изписват не рецепта САМО след преглед и личен подпис на пациента за информирано съгласие за провеждане на лечение.
Не заблуждавайте колегите, Маринов! Медикаменти по лекарско предписание се издават САМО след преглед и личен подпис на пациента за информирано съгласие за провеждане на лечение.
Някой попита ли пациентите, дали искат ел. рецепти? Трябва екземпляр от рецептата да се дава на пациента!
Сондира, да. На смислени те мнения. Другите са ясни. Далаверки, безконтролно ст и схеми. Тях не ги сондира.
Глупост!
Не, бе! Митко се прай на важен
Как така задължително влизат?! Проекто-промените по Наредба 4 не са ли на обществено обсъждане?! Или всичко е "решено" предварително?! Някой сондира ли мненията на всички участници впроцеса?!