Петък, 27 Декември 2024
25
юни
 

Глобална коалиция гарантира производството на 4 млрд. дози ваксини срещу COVID-19 годишно

Работна група ще търси възможности за стандартизиране на регулацията при тези продукти

Четвъртък, 25 Юни 2020 | 16:21:05


Коалицията за иновации и подготвеност срещу епидемия (Coalition for Epidemic Prepardness Innovation) - CEPI – мощно глобално обединение, фокусирано върху подготовката и реакциите при епидемии, вече е определила производителите на ваксини срещу ко

Коалицията за иновации и подготвеност срещу епидемия (Coalition for Epidemic Prepardness Innovation) - CEPI – мощно глобално обединение, фокусирано върху подготовката и реакциите при епидемии, вече е определила производителите на ваксини срещу коронавирусна инфекция с капацитет 4 млрд. дози годишно. Това заяви в интервю за Агенция Ройтерс дългогодишният биофармацевтичен директор Джеймс Робинсън. Той обясни, че CEPI подкрепя 9 потенциални коронавирусни ваксини и подчерта, че коалицията е абсолютно сигурна във възможностите си да осигури един минимум от 2 млрд. дози още до края на 2021 г.

Базираната в Осло група е основана през 2017 г. в Давос и има подкрепата на Европейската комисия, на 14 държави - Австралия, Белгия, Канада, Дания, Етиопия, Германия, Япония, Мексико, Норвегия и Великобритания, както и на Фондацията „Бил и Мелинда Гейтс“ и Британският тръст за благотворителност. Тя е пример за глобална координация между публичния и частния сектор, заедно с филантропски организации и гражданското общество.

Досега CEPI е използвала близо 829 млн. долара в търсенето на ваксина срещу COVID-19 чрез партньорства с 9 разработващи компании с надеждата, че поне някои ще бъдат успешни.

Това са Inovio Pharmaceuticals Inc, Университетът в Куинсланд заедно с фирмата CSL Ltd, CureVac, Moderna Inc с подкрепата на правителството на САЩ, Novavax Inc, Университетът в Оксфорд с AstraZeneca, Clover Biopharmaceuticals, Университеът в Хонконг заедно с консорциум, ръководен от Institut Pasteur и включващ Университета в Питсбърг и Themis Bioscience, която наскоро беше закупена от Merck & Co.

Групата планира да създаде между 8 и 10 регионални дистрибуторски платформи, за да не се налага доставките да се правят централно, а по региони.

„Дори и без да има одобрени ваксини, CEPI вече развива производствени и снабдителни вериги с достатъчен капацитет, защото се стреми да гарантира, че коронавирусните ваксини ще бъдат разпределени по справедлив начин по целия свят“, подчертава в интервюто си Джеймс Робинсън. Той е категоричен, че производството на ваксини срещу коронавирус няма да измести другите необходими ваксини срещу вече познатите инфекции по света. Според Робинсън по-лесно е било да се осигури капацитет за ваксини, които се произвеждат по традиционната технология,. но три от компаниите, избрани от CEPI работят и по по-сложни технологии на базата на mРНК или ДНК. Ето защо този капацитет сега започва да се изгражда, обяснява експертът.

Според него друго голямо предизвикателство пред CEPI е необходимостта да се работи с десетки и дори стотици регулатори в световен мащаб.

„Всяка регулаторна агенция би могла да поиска нещо различно, така че нашата работа е малко по-сложна“, казва Робинсън. По думите му в CEPI е създадена Работна група по регулация, която обмисля начини за стандартизиране на регулаторните изисквания към ваксините, доколкото е възможно.

„Но тогава всяка от страните, които получават ваксината, също ще трябва да я лицензира“, коментира експертът.

Междувременно СЗО съобщи, че в момента 16 ваксини срещу COVID-19 навлизат в етап на клинична оценка, а 125 са във фаза на предклинична оценка.

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
r*e4


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...