Германският институт за икономически изследвания Ифо (Ifo Institute) предупреди, че вариантът делта на SARS-CoV-2 може да окаже сериозно негативно въздействие върху икономиката, тъй като броят на случаите е възможно да нарасне отново, предаде ДПА. Директорът на института Клеменс Фуест посочи такава възможност в интервю за портала T-online.
В Германия по данни на института „Роберт Кох“ (RKI) делът на случаите с делта коронавирусна инфекция почти се е удвоил през първата седмица на юни.
Не всичко ще бъде загубено, ако инфекциите се увеличат отново заради варианта делта, но икономическото възстановяване ще бъде възпрепятствано, особено отраслите, които са силно засегнати от пандемията, а именно пътуванията, ресторантите и търговията на дребно, смята Фуест. Той предупреждава, че ако това се случи, страната му ще бъде изправена пред тежка есен. Анализаторът е категоричен, че коронакризата все още не е приключила и последиците от нея ще се усещат още дълго време.
Вариантът делта на коронавируса става доминиращ в света, предупреди преди дни и главният изследовател на СЗО Сумия Суаминатхан, цитирана от Ройтерс. Думите й се потвърждават от статистиката.
Великобритания регистрира рязък скок на заразените с варианта делта, а германски високопоставен здравен служител прогнозира, че този вариант бързо ще стане доминиращ, въпреки все по-нарастващите темпове на ваксинация.
Русия също е в трудна ситуация. Руските власти определиха като причина за ръста на случаите на COVID-19 в страната нежеланието на хората да се ваксинират. В Москва беше регистриран рекорден брой новозаразени, най-вече с варианта делта, което породи опасения от трета вълна.
Припомняме, миналата седмица Националният център по заразни и паразитни болести потвърди един доказан случай на делта коронавирусна инфекция и у нас, който обаче се оказа изолиран.