„Липсват 100 сестри за детските ясли в Пловдив. Само в район „Северен” търсят над 20, заяви зам.-кметицата Лариса Кътова. Седем били незаетите щатове, а останалите 13 се заемали от титулярки, които навършват пенсионна възраст. Те обаче не могат да бъдат заменени, тъй като няма нови попълнения”. Това четем днес в „24 часа”, който уточнява, че дефицитът се отнася и за останалите 5 района в Пловдив, а проблемът се задълбочава.
„Правим срещи в Медицинския колеж, но оттам ни отговарят, че няма желаещи”, допълва заместничката на Ральо Ралев. Единствено здравните кабинети в учебните заведения на района били запълнени с квалифицирани кадри”, допълва вестникът.
„На щат в „Северен” в момента се водят 22 сестри, а заплатите са около 700 лева. Проблемни били яслите. Не било тайна, че имало здравни работнички, които наближават 70 г.”, пише още изданието.
„Телеграф” информира за продажба на болница. „Община Сандански продава на публичен търг с тайно наддаване бившата болница в град Мелник. Това заяви кметът на курортния град Кирил Котев. Недвижимият имот е частна общинска собственост с площ 622 квадратни метра. Началната цена е 104 474 лева. Спечелилият търга трябва да заплати цената в 14-дневен срок от влизане в сила на заповедта на кмета на община Сандански”, съобщава всекидневникът.
„Търгът ще се проведе на 9 октомври от 10 часа в заседателната зала на общинска администрация. Депозитът за участие е 10 450 лв., който се внася по банкова сметка на община Сандански до деня преди провеждането му. Оглед на обекта ще се извършва всеки работен ден”, допълва публикацията и уточнява: „Бившата болница в Мелник пустее вече над 20 години. Имотът е сред най-хубавите в курорта”.
„Монитор” пък се спира на дневните центрове за хора с увреждания, които по данни на Агенцията за социално подпомагане, предоставени на вестника, са препълнени. „В тях в края на юли е имало 4689 души при общ капацитет от 4617 места. Това означава, че в тях има 72-ма души повече, отколкото е капацитетът им. Най-много хора побират тези в област София, следвани от Благоевград, Пловдив и Габрово. У нас има 172 дневни центъра за хора с увреждания, като най-осезаемо недостигът им се усеща при тези, които са за младежи и деца. Там настанените са с 58 повече”, пише изданието.
„Центровете, които са смесени и за деца, и за пълнолетни лица имат точно толкова ползватели, колкото е и капацитетът им. Реално обаче дефицит има и при тези, които са само за възрастните. Там от социалните услуги се възползват само 22-ма над установената бройка, но на опашката чакат още 47 души. За място в центровете за хора с увреждания у нас пък се надяват общо 77 души. Единствено дневните центрове за пълнолетни лица с увреждания, които предлагат седмична грижа, не са препълнени. В тях хората са с 8 по-малко от капацитета”, отчита материалът.
„Така или иначе, изграждането на дневни центрове за хора с увреждания все още остава лукс за страната ни. Дано с подготвяните от социалното министерство реформи се стигне и до реална рехабилитация на надеждите на хората с увреждания за достоен живот”, коментира изданието.