„Болниците вече няма да могат да приемат повече пациенти, отколкото са леглата в съответното отделение. До момента здравната каса не правеше това сравнение, а в редица здравни заведения съществуваше т.нар. прием в коридора на хора, за които реално нямаше легла.
Така вече, ако в конкретно отделение има 10 легла, то 11-и пациент или няма да бъде приет, или касата няма да плати за лечението му. Условието не важи при епидемия от грип, не се засягат и спешните пациенти”, пише днес „24 часа”.
„Отпада обаче изискването леглата във вътрешните отделения да са профилирани по болести. Това обяви шефът на сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев след разговори с надзорния съвет на здравната каса във вторник.
Премахването на изискването за профилиране на леглата във вътрешните отделения трябва да намали случаите, когато пациенти се връщат заради запълване на леглата за съответното заболяване. Новият лимит за останалите отделения обаче водел до затруднения в малките населени места, които имат по една болница. Ако всички легла бъдат заети, те ще трябва.да пренасочват пациентите си към здравно заведение в по-голям областен град”, допълва изданието.
„Дума” се спира на въвеждането на системата за верификация на лекарствата. „Неудобство на клиентите и опашки в аптеките ще има след 9 февруари, когато във всички страни членки на ЕС ще заработи системата за верификация на лекарствата, предупреждава Петя Добрева - председател на Регионалната фармацевтична колегия в Сливен. Системата се очаква да защити потребителите от фалшиви продукти в аптеките, като всяка опаковка трябва да се регистрира със специален код. Аптеките ще трябва да купят и баркод четец, чиято цена е от 250 до 600 лв., припомня Добрева. По думите й е необходимо аптеките да купят нови касови апарати заради изискване на НАП”, пише всекидневникът.
„Едва 20% от аптеките във Варна и Бургас разполагат с баркод скенер за верификация на лекарствата, каза и магистър-фармацевтът Любима Бургазлиева. В декларация, приета от Регионалните колегии на фармацевтичните съюзи в двата града, се настоява органите, които се занимават с контрола по верификация и българското правителство да вземат решение за финансиране на тази дейност. Според сметките на фармацевтите един софтуер струва 1000-1100 лв. с ДДС, абонаментната поддръжка на софтуера е между 60 и 80 лв. на месец”, продължава изданието.
И още: „Все още няма нормативна уредба, която да указва какво, кога, как и при какви обстоятелства трябва да се извършва, коментира Бургазлиева. По думите й системата не е тествана. Около 150 опаковки лекарствени продукти вече имат нов идентификационен код, останалите ще се продават до изчерпване на количествата или до изтичане на срока им на годност.”
„Телеграф” се спира на подписания вчера рамков договор между Касата и зъболекарите. „2400 баби и дядовци са получили ченета през изминалата година. Това е общият брой на поставените протези от септември до декември месец. „Към този момент интересът е лавинообразен. През цялата 2019 г. за хората на възраст между от 65 до 69 години ще бъдат осигурени дейностите по възстановяване на дьвкателния апарат при цялостно обеззъбени пациенти”, обясни председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков”, пише вестникът.
„Анексът към Националния рамков договор бе подписан вчера в здравната каса. В рамките на средствата за здравно-осигурителните плащания за дентална помощ, определени със Закона за бюджета на НЗОК са увеличените цените на дейностите за поставяне на пломби и изваждане на зъби. Така стоматолозите ще получават 12% повече. Това ще бъде осигурено с увеличението от 10 млн. лв.”, допълва публикацията.