Предложението на НЗОК да ограничени лекарствата на хронично болните в проекта за НРД 2020 е намерило място във всички централни всекидневници днес. „Ако бъде подписан в предложения вариант, националният рамков договор за 2020 г. ще принуди хиляди пациенти с хронични заболявания да плащат медикаментите си от догодина, предупреди в отворено писмо сдружението на общопрактикуващите лекари. Според лекарите НЗОК предлага от следващата година те да могат да изписват не повече от 3 препарата за всяко заболяване, а когато се използват комбинирани лекарствени продукти - не повече от два медикамента. НЗОК обаче ще заплаща на аптеката не повече от 1 комбиниран лекарствен продукт, посочват от сдружението. Над 1.5 млн. българи ползват лекарства за домашно лечение на хронични заболявания и ще бъдат засегнати от промените“, пише „Сега“.
„Против новите ограничения се обяви и Българският лекарски съюз, който днес трябва да одобри националния рамков договор на извънреден събор. "Ние настояваме пациентите да получават три хапчета, а не три монопродукта. В реимбурсната листа съществуват и т.нар. фиксирани комбинации, при които в едно хапче има два или три продукта, които синергично действат по-добре на пациента. Въпреки това и те могат да се окажат недостатъчни и терапията трябва да се доп)ьлва и с други групи медикаменти. Нашето настояване е този член от НРД да не бъде променян" коментира зам.-председателят на съсловната организация д-р Николай Брънзалов. От касата отказаха да коментират конкретните текстове с обяснението, че всички интерпретации преди разглеждането и окончателното приемане на рамковия договор са несъстоятелни“, уточнява медията.
„Труд“ информира за разследването, започнато от Районна прокуратура-Хасково срещу областната блоница за източване на пари от Здравната каса. „На 11 декември е образувано досъдебно производство след сигнал от ДАНС. В него се твърди, че лекари от Отделението по инвазивна кардиология са съставяли документи с невярно съдържание, за да получи болницата средства от касата. Става въпрос за консумативи и медицински изделия, които се използват при извършените инвазивни сърдечни интервенции по клинична пътека - поставяне на стентове на пациенти на отделението. Предстои да бъдат изискани документи, както от МБАЛ - Хасково, така и от РЗОК, да бъдат разпитани свидетели, а ако възникне необходимост ще бъдат назначени и експертизи, уточняват от прокуратурата. Инвазивното отделение в Хасковската болница беше създадено през 2012 г., заради острата необходимост от него. Дотогава годишно над 500 пациенти с инфаркти са били препращани в Пловдив, София или Ямбол, а е известно, че първите два часа са решаващи за спасяване им. Пропуснат ли се възможностите за спешна лекарска намеса, пациентът или умира или остава инвалидизиран за цял живот“, пише изданието.
„24 часа“ съобщава, че 41 души са били трансплантирани през 2019 г. и живеят втори живот благодарение на 15 благородни семейства, дарили органите на свои близки, изпаднали в мозъчна смърт. „32-ма от тях са български граждани, а 9-европейски, получили орган по линия на Евротрансплант. Това стана ясно, след като в сряда бе реализирана 15-ата донорска ситуация за тази година. При нея близките на 57-годишна жена от Варна, изпаднала в мозъчна смърт, дариха органите. Донорската ситуация бе успешно реализирана от екипа на проф. Вилиян Платиканов от УМБАЛ "Света Марина" - Варна. Черният дроб на жената спаси 46-годишен мъж от Стара Загора в крайна фаза на чернодробно заболяване, а единият бъбрек - друг мъж на 31 години от Монтана. Вторият бъбрек не е трансплантиран поради установени съдови промени. И двамата са в стабилно общо състояние и се възстановяват. Бъбречната трансплантация бе направена в Александровска болница, а чернодробната - във ВМА. Това е втората самостоятелна трансплантация на черен дроб на учениците на проф. Никола Владов, началник на Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология“, уточнява всекидневникът.
Пазарджик---->Пловдив----->Хасково-----> ? Ако има надолу по линията друга държавна кардиология, да се готви и тя...за проверки!