Четвъртък, 26 Декември 2024
13
ян
3
 

В печата: Лекарска грешка, изследванията за хепатит С, повече пари за аутопсии

Понеделник, 13 Януари 2020 | 08:28:12
3

Семинарът "Лекарска грешка или неблагоприятния изход от лечение", който се проведе в Правец през уикенда, е тема на почти всички днешни централни печатни издания. „Труд“ информира, че БЛС е предложил нови медицински правила за оценка на лек

Семинарът "Лекарска грешка или неблагоприятния изход от лечение", който се проведе в Правец през уикенда, е тема на почти всички днешни централни печатни издания. „Труд“ информира, че БЛС е предложил нови медицински правила за оценка на лекарските грешки по модел на френската здравна система. "Идеята е да се определят правила и норми за работа във всяка медицинска специалност, които да следват алгоритъм при изпълнението на задълженията", обясни председателят на Столична лекарска колегия на Български лекарски съюз д-р Асен Меджидиев. Според предложението, най-добрите експерти във всички специалности трябва да изготвят правила за диагноза и лечение във всяка специалност. Очаква се по този начин да се улеснят и разследващи органи и медицински корективи. Д-р Меджидиев допълни, че в средата на годината трябва да бъдат готови правилата за медицинска практика. Според депутата и юрист Явор Нотев, който също участва в лекарския семинар, сезирането на прокуратурата се е превърнало в модерен и употребяем термин. По думите му в "лекарските дела" решенията на съда са натоварени емоционално, а мотивите често са като "другарски съд". "Най-често осъжданите лекари са заради "небрежност", защото това е единствената дефиниция за лекарска грешка, която е ясна в българското законодателство. А на практика този вид дела се основават дословно, пресъздавайки съдебно-медицинските експертиза", обясни Нотев“, пише изданието.

„Монитор“ съобщава за отпадналото изискването да се прави задължителна биопсия, за да може касата да заплати скъпо, но единствено към момента успешно лечение на пациенти с хепатит С. „Това става ясно от стенограма на заседание на надзора на НЗОК от 23 декември. В нея шефът на касата д-р Дечо Дечев, обяснява, че компаниите са пуснали т. нар. пангенотипни препарати и вече няма значение дали си тип 1, или 3, който преди се определял с биопсията, затова тя става безсмислена. Болестта може да се установи безболезнено чрез кръвни изследвания и ехография. Неудобството обаче е, че за да се приемат за валидни резултатите от подобно изследване, то трябва да се направи в болница със сертифицирана лаборатория за изследване на хепатит С. В момента има само две такива в България“, уточнява медията.

„Дума“ пише, че от от 120 на 320 лв. се увеличава заплащането за аутопсия. „Това става ясно от проекта за промени в Наредба 2 от 2011 г. за условията и реда за извършване на съдебно-медицинските, съдебно-психиатричните и съдебно-психологичните експертизи. Предложението е на министрите на правосъдието, на вътрешните работи и здравеопазването. В момента в разходите за една съдебномедицинска експертиза на труп (аутопсия) са включени режийни, както и разходи за медицински консумативи, транспорт, извършени изследвания (за определяне на съдържание на наркотици в урината и на алкохол в кръвта, за определяне на кръвни групи, хистологични изследвания и др.). В страната има 31 отделения, клиники и катедри по съдебна медицина в университетски и областни болници. Работят около 70 лекари с призната специалност по съдебна медицина, а голяма част от тях са в пенсионна възраст. Има области без специалисти по съдебна медицина и често се налага да бъдат командировани от други населени места. В 12 областни съдебно-медицински структури работи само 1 съдебен лекар, незаетите в страната щатни бройки са 7. Затова са необходими поне 20 нови щатни бройки за съдебни медици, а в момента специализиращите тази област са 7 души. ДУМА припомня, че друг проблем, който съществува от години, е ниското заплащане и на помощния съдебномедицински персонал - около 40 души в страната. От предложението на тримата министри става ясно, че за прилагане на проектонаредбата за 2020-2022 г. ще са необходими 2 532 000 лв. От страна на МЗ ще са необходими 1 732 000 лв. за тригодишния период.

За лекар със специалност е определена начална месечна основна заплата 1300 лв., а за професионалистите по здравни грижи и помощния персонал (медицински лаборанти, санитари, препаратори и помощник химици) - 950 лв.“, допълва изданието.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
49ub

? 13.01.2020 18:38:38

А какво стана с убиеца на фелдшера в село Орешник? Иван Пачелиев пуснахте ли го у дома, да хапва пържолки и да замезва? Или - ЗАБРАВЕТЕ ТОЗИ СЛУЧАЙ, нали? Що няма журнaля да се заинтересуват, да направят разследване...? Хикимяне, Васко Иванов, къде сте бре?

Оше един доктор 13.01.2020 11:04:36

Засрамете се.Цензурата ви е тотална.Основната тема е д-р Д. Дечев и истините, които се осмели да каже!

Гост 13.01.2020 10:27:04

И никъде ли в печата не е публикувано интервюто на управителя на НЗОК?


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...