Поредният недостиг, откроен от новата Национална здравна карта, е този на лекари, работещи в специализираната извънболнична медицинска помощ. В цялата страна специалистите са в пъти по-малко от нужните, посочени в картата.
Както всъщност отдавна е известно, някои видове специалисти липсват в цели области. Така например, в областите Видин, Монтана и Ямбол няма нито един алерголог, в Ловешка и Кърджалийска област – нито един хематолог.
Специалисти по клинична онкология пък въобще няма в осем области в страната – Велико Търново, Кюстендил, Търговище, Силистра, Русе, Перник, Кърджали и Софийска.
Нито един анестезиолог не работи в областите Габрово и Софийска, нито един специалист по инфекциозни болести – в Разград, Добрич, Шумен, Кюстендил и Софийска област, нито един ревматолог – в Кюстендил.
Проблеми има с всички специалисти във всички области на страната с изключение на столицата, където по-голямата част от специалистите пък са многократно повече от необходимото. Този „излишък“ от лекари в СИМП обаче се компенсира от една страна с почти пълната липса на каквито и да било специалисти в Софийска област, а от друга – с вътрешния „медицински туризъм“, практикуван от пациенти от цялата страна, които се лекуват в София.
В останалите области на страната обаче липсата на специалисти е трудно да бъде компенсирана. Така например, почти в цялата страна педиатрите са наполовина на нуждите, регистрирани от НЗК, а ендокринолозите – дори три пъти по-малко.
Същата е ситуацията и с педиатричните специалности, при повечето от които въобще няма специалисти, работещи само в СИМП.
Масовата практика при всички специалности всъщност е лекарите да съвместяват работата си в лечебно заведение за болнична помощ с практика в извънболничната. Желаещите да работят само в извънболничната в общия случай са два, три, пет, на места дори осем пъти по-малко от нужните.
И каквато и да е причината за това, данните от здравната карта ясно показват, че предупрежденията от последните над десет години на съсловни организации и експерти в сектора за кадрово обезкървяване на системата са реален факт.
Колкото повече се раздробяват специалностите, толкова повече ще се задълбочават дефицитите, както в броя на лекарите, така и в уменията им. Медицинската култура спада главоломно при свръхтесните специалности, а това води до по-скъп и по-неточен диагностичен и терапевтичен процес. Истинските интернисти и педиатри не могат да бъдат заменени от хилавките филизчета на придобитите директно тесни специалности.
Инвазивни кардиолози също не липсват.
Важно е да има бол ортопеди и камара пластични хирурзи. От другите няма печалба
Как така има недостиг на лекари ,а няма недостиг на чиновници в МЗ с фишове за заплати в размер на 10 хил лв за месец,но с извънредения труд
Липсата на лекари не е проблем на лекарите. Когато има дефицит цената се качва. Очевидно това е проблем на гражданите, който им го правят управляващите.
Пациентите да почват да се оплакват нали само това могат да циврят и реват колко зле били лекувани и как им искали пари. Така ще е като се радват на управляващите и слушат простотиите на Начева
А бе важното е врачки и баячки да има, чалготеки, плейтмейтки и нацепени сървайвър(к)и! За какво са ви онколози?