Петък, 27 Декември 2024
15
авг
 

Във вестниците: Търгът за линейките, промените в Закона за здравето, болницата в Карлово

Сряда, 15 Август 2018 | 09:21:18


„Условията на търга за линейките с висока проходимост, или 4x4, трябва да бъдат променени, защото на сегашните условия отговаря само един модел, но той е по-скъп. При отварянето офертите по обществената поръчка на здравното ведомство се оказа, че

„Условията на търга за линейките с висока проходимост, или 4x4, трябва да бъдат променени, защото на сегашните условия отговаря само един модел, но той е по-скъп. При отварянето офертите по обществената поръчка на здравното ведомство се оказа, че няма нито една. В понеделник вечерта се провела среща, на която станало ясно, че тези фирми, които са участвали в търга за стандартните линейки, не са пуснали оферти за високопроходими, защото в условието е записано, че автомобилите трябва да имат заводско 4x4 и да са на цена до 129 770 лв. без ДДС с включеното медицинско оборудване”. Това пише днес „24 часа”.

„В техническите изисквания на автомобила за участие в търга на здравното министерство е записано: „Задвижването да е фабрично изпълнено от производителя на базовото шаси и да е със същия гаранционен срок като на линейката”. Това изискване трябва да се докаже със сертификати и според фирмите вносители е абсолютно дискриминационно и ограничава участниците”, допълва вестникът.

„Единствено представителите на „Фолксваген” у нас са декларирали готовност за доставят заводски автомобил с 4x4, най-вероятно модела Crafter, но искат да се вдигне цената от 129 770 лв. без ДДС, за да могат да отговарят на условията, твърдят присъствали на срещата между търговци и здравното министерство.

Това обаче едва ли ще стане, защото министерството планира да купи общо 120 нови линейки с висока проходимост за малко над 15 млн. лв. по оперативна програма „Региони в растеж”, т.е. с „европейски пари”, уточнява публикацията.

„Дума” се спира на още една от проектопромените в Закона за здравето. „Да бъде регламентирана дейността на здравните медиатори предлага проектът на здравното министерство за изменение и допълнение на Закона за здравето. Предложението цели дейността на здравния медиатор да бъде нормативно регулирана, за да се постигне устойчивост на развитието на професията, както и да бъдат нормативно уточнени необходимите за нея професионални компетентности, знания и умения, както и да бъдат разписани механизми за проследяване и оценка на ефективността от подкрепата, която те оказват”, четем в изданието.

„Според законопроекта министърът на здравеопазването определя с наредба изискванията към дейността на здравните медиатори. Проектът предвижда дейността на общините в областта на здравната профилактика сред уязвими групи да се подпомага от здравни медиатори. От мотивите става ясно, че всяка година броят на тези посредници се увеличава с около 20, но в Закона за здравето липсва нормативна регулация, регламентираща дейността им”, допълва материалът.

„Очакваният резултат от приемането на предложението за регламентиране на дейността на здравните медиатори е постигане на устойчиво развитие на професията и повишаване на достъпа до профилактика на неграмотни, бездомни, хора от малцинствата, изпаднали в социална изолация”, пише още всекидневникът.

„Сега” се спира на оповестената вчера от НЗОК информация, засягаща работата на карловската болница. „Ден след като в Карлово протестираха за запазване на АГ отделението в местната болница, заплашено от закриване заради липса на договор със здравната каса, НЗОК и лекарският съюз подписаха съвместно указание за прилагане на рамковия договор в частта „Болнична помощ”.

То е написано точно като за казуса с болницата в Карлово, чийто проблем е липсата на достатъчно анестезиолози на пълен трудов договор. В указанието се допуска при липса на трима анестезиолози на пълен работен ден за акушерските пътеки договор да се сключва, когато има поне един специалист на пълен работен ден, а останалите са на половин работен ден. Точно с такива договори разполага АГ отделението в Карлово. Досега от касата твърдяха, че липсата на достатъчно анестезиолози поставя родилките и новородените под риск”, пише вестникът.

„Ако АГ отделението беше останало без финансиране от НЗОК, под риск беше съществуването на цялата болница, тъй като отделението осигурява близо една трета от приходите й. От болницата твърдят, че предлагат 1000-1500 лв. стартова заплата за анестезиолози, но желаещи няма”, уточнява публикацията.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
nDFc


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...