Петък, 27 Декември 2024
26
ян
 

Във вестниците: Приватизация на болница, пари за болница, работа с ЦФЛД

Петък, 26 Януари 2018 | 09:02:34


„Кметът на Нова Загора Николай Грозев предлага общинската болница МБАЛ „Света Петка Българска“ ЕООД да бъде приватизирана. „Моето предложение е болницата да влезе в списъка на обектите за приватизация през 2018 година. Считам, ч

„Кметът на Нова Загора Николай Грозев предлага общинската болница МБАЛ „Света Петка Българска“ ЕООД да бъде приватизирана. „Моето предложение е болницата да влезе в списъка на обектите за приватизация през 2018 година. Считам, че това е единственият изход от ситуацията“, заяви пред „Стандарт“ Николай Грозев“, четем днес във вестника.

„В предложението си пред общинските съветници той подчертава, че преките и непреки финансови и счетоводни загуби на дружеството се увеличават непрекъснато. За миналата година приходите на МБАЛ „Света Петка“ са били 1,913 хиляди лева, а разходите 2 014 000 лева. Дългосрочните задължения на болницата са 287 542 лева, а краткосрочните задължения - 398 743 лева. За последните пет години броят на клиничните пътеки в болницата е намалял с 3 и в момента те са 23“, пише още изданието.

„Дума“ пък се спира на варненската АГ-болница. „С 1 293 000 лв. да бъде увеличена макрорамката на бюджета за варненската АГ-болница решиха съветниците от комисията по здравеопазване към община Варна. Средствата са предвидени за асансьор, ремонт на ниските и високите тела на покривите, на отделенията, както и за купуване на нова апаратура и плащане на дълговете на болницата“, информира публикацията и допълва: „На следващо заседание на комисията по здравеопазване съветниците очакват да присъства управителят на АГ-болницата проф. Ковачев, който да даде отчет за натрупаните задължения от 202 хил. лв.“

Някои издания отбелязват и възможността „Пирогов“ отново да работи с ЦФЛД. „В „Пирогов“ успешно е приключила процедурата за обществена поръчка за доставка на медицински изделия за нуждите на болницата при лечение на деца по линия на фонда за лечение на деца, съобщиха от лечебното заведение.

Това означава, че пациентите до 18-годишна възраст, при които се използват медицински изделия, чиято стойност покрива фондът, отново ще получават лечение в специалностите детска хирургия, детско изгаряне и възстановителна хирургия, детска травматология, детска неврохирургия, детска урология, уточняват от спешния институт“, пише „Сега“.

„Фондът за лечение на деца плаща скъпите консумативи при операции на деца, които не се поемат от здравната каса. Условието обаче е те да са купени с търг за обществена поръчка. През годините имаше проблеми с някои болници, сред които и „Пирогов“, които отказваха да правят конкурси и лечението на децата се бавеше и дори се налагаше те да бъдат пращани в чужбина.

Занапред фондът сам ще организира търговете за медицински изделия, за да е сигурно, че е постигната оптимална цена, гласят последните промени в правилника за работата му. Те станаха факт преди месец“, припомня ежедневникът.

„24 часа“ пък отразява приетите законови промени на вчерашното заседание на здравната комисия в парламента. „Лекарства за редки и онкологични заболявания, които в България не се продават, но са разрешени в ЕС, вече ще се доставят без търгове. Това ще съкрати времето за получаването им поне със 100 дни, обясни зам. здравният министър Бойко Пенков на парламентарна здравна комисия. Предложението е заложено като промяна в Закона за обществените поръчки и беше прието на първо четене на заседанието вчера“, четем във вестника.

„Става въпрос за медикаменти без алтернатива, които не се доставят у нас, но са жизненоважни за определени пациенти. Най-нуждаещи са децата, посочи д-р Пенков. На година към здравното министерство постъпват по около 24 искания за снабдяване с липсващ медикамент, повечето от които са за малки пациенти. Последните два били за терапии, струващи съответно 2,8 млн. лв. и 700 000 лв. 70 жизнено нужни лекарства сега не се внасят у нас. Сред тях има и много евтини, и много скъпи, обясни проф. Илко Гетов, шеф на Българския фармацевтичен съюз. Здравното министерство да въведе ред, по който да ги осигурява, предложи проф. Георги Михайлов от БСП. Без централизиран търг дистрибуторите - често един-двама, може да надуват цените им за сметка на болниците, които ги плащат. И даде пример: флакон, струвал преди време 40 евро, сега е 1800 евро“, допълва всекидневникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
GDhm


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...