Петък, 03 Януари 2025
13
юли
1
 

Във вестниците: За белодробните трансплантации, за шуменската болница, за хората с увреждания

Петък, 13 Юли 2018 | 09:34:10
1

За няколко години български лекари могат да бъдат обучени да правят белодробни трансплантации и подобни интервенции да започнат да се извършват в България. Това става ясно от думите на ръководителя на Клиниката по белодробна хирургия в университетската

За няколко години български лекари могат да бъдат обучени да правят белодробни трансплантации и подобни интервенции да започнат да се извършват в България. Това става ясно от думите на ръководителя на Клиниката по белодробна хирургия в университетската болница във Виена проф. Валтер Клепетко – човекът, помогнал на редица българи да живеят отново пълноценно.

Интервю с проф. Клепетко, взето от представители на българското Сдружение на пациентите с дихателна недостатъчност и белодробна трансплантация, е публикувано днес в „24 часа”.

„ Ние помагаме на много страни в техния път. Миналата година обучихме колеги от Словения и сега те стартираха своята програма за белодробна трансплантация. В момента имаме 4-ма гръцки лекари, които ще бъдат цяла година тук, за да започнат своя програма. Не може да дойдеш за една седмица и да научиш как се прави белодробна трансплантация. Трябва да прекараш известно време, за да овладееш тънкостите”, посочва проф. Клепетко. Той посочва, че обучението на български лекари трябва да се организира и уточни на официално ниво, като трябва да е сигурно, че лекарите, които ще бъдат обучени във Виена, после ще разполагат с подходяща инфраструктура, за да приложат наученото.

„Необходими са няколко години. Да кажем, че 3 г. са оптимален срок, за да започна да организирам такава програма. Разбира се, в случай, че здравното министерство в България има воля за осъществяването на това начинание.

Стъпките, които България трябва да направи, са като на всички останали страни.

Номер едно: когато говорим за трансплантации, винаги да имаш достатъчно донорски органи. Без това няма трансплантации. В тази насока трябва да се работи, да се подобри нивото на донорството във вашата държава.

Номер две: да се обърне внимание на пациентите, които евентуално ще получат шанс за трансплантация. Трябва да има добра предварителна селекция и грижа за тях, докато бъдат оперирани. Това вече е направено по добър начин у вас.

Последната стъпка е трансплантацията, която ще трябва да направите сами”, коментира лекарят. „В момента България прави стъпки да го осъществи. Това е прекрасно. Нашите колеги, български лекари, поискаха да получат възможност за обучение, което да бъде оформено със споразумение, и ние, разбира се, подкрепяме идеята. Но повтарям отново: важно е българските власти наистина да застанат зад такава програма и реално да предоставят необходимата инфраструктурна подкрепа на институцията, която иска да я реализира. Иначе заради желанието да се избегне харченето на пари, може да се загубят много човешки животи”, подчертава проф. Клепетко.

„Труд” следи случващото се в шуменската болница след смяната на ръководството й. „Месец след встъпването си в длъжност новият директор на МБАЛ-Шумен д-р Димитър Костов реализира реформи за стабилизиране на здравното заведение, което е натрупало 3 млн. лв. дългове. Половината от сумата са просрочени задължения, което налага мерки по спешност”, четем във вестника.

„От началото на юли има ново щатно разписание с 27 бройки по-малко, най-вече администрация. Реално съкратени са само двама души. Под шапката на МБАЛ-Шумен е и болницата в съседния град Нови пазар и там ще бъде закрито детско отделение. Трусове не се очакват, защото то реално функционира само през зимата, когато заболеваемостта е по-висока. Малките пациенти ще се поемат от детското отделение в Шумен и ще се гарантира транспортирането на спешни случаи. Ръководството на здравното заведение ще предложи на община Шумен и друг подход за нейната ежегодна финансова подкрепа в размер на 100 000 лв. Вместо да се закупи медицинска техника, каквито бяха плановете, с половината от сумата да се покрият част от борчовете”, информира публикацията.

Изданията се спират и на приетите вчера от парламента промени в Закона за интеграция на хората с увреждания. „Така месечната добавка за социална интеграция ще се предоставя в зависимост от степента на намалена работоспособност или вида и степента на увреждането. Поправките в закона влизат в сила със задна дата от 12 юни”, четем в „Монитор”.

„Междувременно майките на деца с увреждания поискаха промяна във функциите на Агенция „Социално подпомагане” и Агенцията за хората с увреждания в писмо, изпратено до министър-председателя Бойко Борисов и председателя на НС Цвета Караянчева. Те са категорични, че политиките, свързани с хората с увреждания не следва да бъдат изпълнявани от социалните, а от Агенцията за хората с увреждания. Агенция „Социално подпомагане” трябвало да бъде ангажирана единствено с проектите за интеграционна политика и бедност. Тези промени според майките следвало да бъдат ясно регламентирани в 3-те закона - за личната помощ, за хората с увреждания и за социалните услуги. Те настояват още и за гласуване и приемане на трите закона за хората с увреждания до 1 октомври”, допълва изданието.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
ZN$r

Dr 13.07.2018 10:45:30

Иначе заради желанието да се избегне харченето на пари, може да се загубят много човешки животи”, подчертава проф. Клепетко - ама колко добре ни е разбрал системата!!!


Всичко за коронавируса
Още новини
Почина доц. д-р Слава Стоянова, светило на физикалната медицина и рехабилитация
02.01.2025 18:36:59

Почина доц. д-р Слава Стоянова, светило на физикалната медицина и рехабилитация

Един от корифеите на физикалната медицина и рехабилитация в България, доц. доктор Слава Стоянова, ...

Остър недостиг на персонал изпитва сливенската областна болница
02.01.2025 17:20:33

Остър недостиг на персонал изпитва сливенската областна болница

С недостиг на лекари и медицински сестри посрещна новата 2025 година областната болница в Сливен ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...