Четвъртък, 26 Декември 2024
25
май
1
 

Водещи български медици бяха удостоени с наградата "Питагор" на МОН

Отличията бяха връчени на церемония от министър Красимир Вълчев

Понеделник, 25 Май 2020 | 10:37:42
1

Ендокринологът проф. Цветалина Танкова от Медицинския университет в София бе удостоена с наградата „Питагор“ на Министерството на образованието и науката в категория „Здраве и медицински науки“. Заедно с други учени и изследоват

Ендокринологът проф. Цветалина Танкова от Медицинския университет в София бе удостоена с наградата „Питагор“ на Министерството на образованието и науката в категория „Здраве и медицински науки“. Заедно с други учени и изследователи от всички области на науката, проф. Танкова получи отличието от министъра на образованието Красимир Вълчев на тържествена церемония в Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост 24 май.

Проф. Танкова ръководи и участва в девет големи научни проекта на международно и национално ниво. Многостранна е нейната международна експертна и преподавателска дейност, активното и участие в разработването на препоръки за добра клинична практика, програма за превенция на и въвеждане на съвременни технологии при захарен диабет.  Организатор е на курсове на EASD в България с участници от над 25 страни, член на експертни групи от Централна и Източна Европа за разработване на препоръки в областта на захарния диабет. Рецензент e във водещи международни издания. Оценител на научни проекти към Европейската комисия. Член на Експертния съвет по ендокринология към Министъра на здравеопазването. Понастоящем проф. Танкова провежда задълбочени научни изследвания при предиабетни състояния – нарушена гликемия на гладно и нарушен глюкозен толеранс.

За първи път тази година наградата „Питагор“ бе присъдена и в една нова категория - „Най-добра жена в науката“. Неин носител стана проф. Клара Докова от Медицинския университет във Варна. Проф. Докова със своя колектив е създател на първия регистър за мозъчни инсулти и факторите, които ги обуславят. Значимостта на разработката е много голяма, тъй като мозъчният инсулт е основна причина за преждевременна смърт.

В категория „Научен колектив за успешна експлоатация и комерсиализация на научните резултати" отличието отиде при екип от трима учени - проф. Пламен Кенаров от Медицинския университет в София, инж. доц. д-р Иван Иванов от Техническия университет в София и инж. Мартин Дянков от "Нанофер ООД".

Колективът се състои от научни специалисти медици и инженери. Те регистрират свидетелство за полезен модел в Патентното ведомство на Република България на тема: „Апарат работещ на принципа на систола/диастола и представляващ изкуствено еднокамерно сърце за провеждане на кръвообращение извън тялото на човека.” Заедно с още 1 изобретение и 4 рационализации регистрирани в Патентното ведомство, колективът разработва и реализира полезен модел за извънтелесно кръвообращение, управлявано по параметрите на цикличен режим на работа „систола/диастола“ на базата на предварително задавано налягане, обем, обемна скорост/дебит на кръвния поток, време на цикъла на работа, извънтелесна обработка на кръвните клетки и полипептидите на кръвта със светлинен източник или чрез преминаване през специализирана среда. В настоящия момент тази процедура може да бъде използвана и за лечение на SARS/ARDS предизвикани от COVID-19 на базата на плазмена сепарация и обмен.

 Инж. доц. д-р Христина Близнакова от Медицинския университет във Варна получи наградата в категория „Успешен ръководител на международни проекти“.

Основният й принос е ръководството на европейски проект H2020-TWINN-2015 “Three dimensional breast cancer Models for X-ray IMAging research (MaXIMA)”, чиято основна цел е повишаване на научния и иновативен капацитет на научния екип от биомедицински инженери в областта на компютърното моделиране на тумори на гърдата за целите на ранната диагностика. Количествените показатели на проекта са преизпълнени -27 публикации и 54 участия на конференции. Европейската комисия обявява проекта за изключително успешен и публикува на своята интернет страница статия за успеха на проекта.

В категорията „Фирма с най-много инвестиции в научно-изследователската и развойна дейност“ носител на „Питагор“ е "АстраЗенека България" ЕООД с изпълнителен директор Зоя Паунова.

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
4x%9

futurehealth 25.05.2020 10:44:31

банка за стволови клетки https://www.future-health.bg/


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...