!
Сряда, 17 Септември 2025
23
дек
 

ВАС отмени стандарта по урология

Петък, 23 Декември 2016 | 15:08:25


Върховният административен съд отмени медицинския стандарт по урология, съобщиха от Центъра за защита прават

Върховният административен съд отмени медицинския стандарт по урология, съобщиха от Центъра за защита правата в здравеопазването.

Делото бе заведено от ЦЗПЗ, Националното сдружение на частните болници, Сдружението на общинските болници в България и Българската болнична асоциация.

Сдруженията оспорват този и другите медицински стандарти, заради напълно необоснованите от медицинска и организационна гледна точка ненужни изисквания, въведени от МЗ с цел по административен начин да се ограничи конкуренцията в ущърб на свободния избор на пациентите и качеството на медицинската помощ. 

„В случая към проекта за медицински стандарти липсват мотиви или съответстващ на тях доклад на вносителя. Такива съответно не са и публикувани за обсъждане“, се посочва в мотивите на съда.

„Липсата на мотиви към проекта за приемане на оспорената наредба осуетяват възможността да бъде извършен съдебен контрол за нейната законосъобразност“, отбелязват още от ВАС и посочват, че непубликуването на мотиви към проекта за нормативен акт препятства възможността и правото на заинтересованите лица за предоставяне на адекватни и обосновани предложения и становища. „Липсата на мотиви съставлява съществено нарушение на процесуалните правила. С публикуването единствено на проекта за нормативен акт, без мотиви към него, издателят на нормативния административен акт, е допуснал и друго съществено нарушение на процесуалните правила при изработване и приемане на проекта, което е опорочило необратимо и непоправимо процедурата. Посочените съществени процесуални нарушения на административно-производствените правила са самостоятелно основание за незаконосъобразност на оспорената наредба“, се казва още в мотивите на съда.

Междувременно от здравното министерство коментираха, че стандартът е приет по времето, когато министър на здравеопазването беше д-р Таня Андреева, но уточниха, че ще го обжалват.

Решението подлежи на обжалване пред 5 членен състав на ВАС.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
KCeb


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Асов: Само пациенти с алергии трябва да си правят тест за медикаментите в анестезията
16.09.2025 17:26:15

Д-р Асов: Само пациенти с алергии трябва да си правят тест за медикаментите в анестезията

„Възможно е човек да има алергия към някой от медикаментите, с които се осъществява анестез ...

Една шеста от американците избягват или отлагат имунизирането на децата си
16.09.2025 16:54:23

Една шеста от американците избягват или отлагат имунизирането на децата си

Все повече американци не са склонни да ваксинират децата си заради липсата на доверие към ваксини ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...