Лекарите инфекционисти във Враца са само двама и са далеч над възрастта за пенсиониране, алармират от БЛС. Липсва и отделение, което да реагира при евентуална епидемия.
От близо 10 години инфекциозното отделение във врачанската областна болница, което наричали корпус за бързо реагиране срещу заразните заболявания, е закрито. Мотивът – не носи пари.
„Те казваха, че понеже са ни малко болните. Аз искам само да кажа, че колкото по-малко заразни болни има, толкова по-добре говори за здравеопазването“, казва д-р Минка Велева пред bTV.
Така след десетилетия начело на отделението тя преглежда в кабинет в доболничната помощ. Същата е и съдбата на другата ѝ колежка – доктор Горнишка, а за млади инфекционисти Враца е затворена страница.
„Специалист се става в клиника, в отделение, а не в кабинет“, коментира д-р Велева.
От Лекарския съюз настояват за преразглеждане на здравната стратегия.
„Има стратегически специалности, каквито са трансфузионна хематология, инфекция, детски болести, които не бива една държава да допуска да няма специалисти“, каза д-р Ирена Мазнева, председател на БЛС – Враца.
Примерът е от COVID-пандемията, когато спешно върнали д-р Велева в болницата. „Ако не беше д-р Велева, нямаше кой да лекува хората“, казва Росица Димитрова, пациент на лекарката.
Когато вълната отшумяла, отново се оказала ненужна.
„И сега аз бях в ужас, когато започнаха да говорят за менингококовите менингити – само това да не ни се случи, защото къде ще ги лекуваме“, коментира инфекционистката и нарича себе си „последният мохикан“.
Важното е, че има десетки КРЪЧМИ и ЧАЛГОТЕКИ - така е в родния феодален край на Валтер Папазки!