Около 1500 души са хората в България, които страдат от рядкото заболяване миастения гравис и се нуждаят постоянно от лекарство, за да живеят, информира Нова телевизия. Те алармират, че животоподдържащите медикаменти липсват в аптечната мрежа. Медикаментът се отпуска по лекарска рецепта, но е невъзможно да бъде закупен в аптеките.
„Ние не може да живеем без тези лекарства. Не можем да водим живота, който и без това не е толкова пълноценен. Министерството на здравеопазването ни обрича на смърт. Нямаме друго лечение”, споделя пациентката Нели Върбанова. И тя, и други болни изпитват страх, че ако останат месец без лекарствата, които приемат всеки ден, може да загубят живота си.
„С тези лекарства в момента съм на крака. Заболяването е подобно на множествена склероза – отслабване в мускулите, говора, челюстта, преглъщането, двойно виждане. Хората са обречени на смърт без тези лекарства”, допълва Нели.
От организацията на болните от заболяването са отправили и запитване към министерството. „Към този момент отговорът е, че фирмата, която внася лекарствата, просто е спряла, без да ги предупреди. Докато в другите европейски държави медикамента го има. Само за България е спряно”, казва още Нели Върбанова.
От Нова телевизия представят и позицията на МЗ.
„В Министерство на здравеопазването на 26.05.2023 г. е постъпило уведомително писмо от „Тева Фарма” ЕАД, с което компанията информира МЗ, че притежателят на разрешението за употреба (ПРУ) Teva B.V., Нидерландия, временно и непредвидено преустановява продажбите на територията на България на лекарствения продукт Kalymin 60 mg tablets с международно непатентно наименование Pyridostigmine, поради изчерпване на наличните количества и невъзможност за ново производство в кратки срокове.
В допълнение на предходното писмо, вчера – 28.06.2023 г., в МЗ е постъпило ново уведомление. Съгласно предоставената в него информация, очакваната дата за следваща доставка на лекарствения продукт Kalymin 60N Tablet 60 mg x 100 е 31.07.2023 г. Следващите доставки са планирани за август и октомври 2023 г.”, посочват от здравното ведомство.
Вместо да бъдат осигурени съвременни терапии (каквито има) за това заболяване, жалката държава не може да осигури поддържащата терапия (която е средство на избор от 1930г.).