!
Неделя, 24 Ноември 2024
14
ноем
1
 

Днес е Световният ден за борба с заболяването

Близо половин милиард души в света страдат от диабет

Проф. Ивона Даскалова: Бъдете силни, диабетът няма да ни победи!

Събота, 14 Ноември 2020 | 11:45:32
1

Захарният диабет е едно от водещите социалнозначими заболявания, чиято темп на нарастване надвишава статистическите очаквания, въпреки съвременните методи за лечения и проследяванията на пациентите. Болестта е обявена за пандемии в световен мащаб от СЗ

Захарният диабет е едно от водещите социалнозначими заболявания, чиято темп на нарастване надвишава статистическите очаквания, въпреки съвременните методи за лечения и проследяванията на пациентите. Болестта е обявена за пандемии в световен мащаб от СЗО още преди повече от 20 години. Световната статистиката сочи, че над 475 милиона пациенти страдат от захарен диабет, като до 2030 г. се очаква броят им нарастване с 55%. В България броя на диабетиците е около 500 хиляди, като половината от тях не знаят, че страдат от това заболяване.

„Немалък е и процентът на недиагностицираните пациенти. Ранното откриване, ранното започване на лечение, а също и профилактиката преди да се отключи захарния диабет е от изключително значение. Трябва да бъдем силни, диабетът няма да ни победи“, коментира по повод Световния ден за борба с диабета (14 ноември) проф. д-р Ивона Даскалова, ръководител на Клиника по ендокринология и болести на обмяната във Военномедицинска академия (ВМА), цитирана от пресцентъра на лечебното заведение.

„Диабетиците и хората с наднормено тегло са една от високорисковите групи, при които заболяването протича по-тежко с повече усложнения. Вече сме наясно, че при протичане на инфекцията при пациенти със захарен диабет има повишен риск от образуване на макро- и микротромбози, сърдечно-съдови усложнения, повишено кръвно налягане. Пациентите трябва да знаят, че един от решаващите фактори, е поддържането на кръвната захар в нива близки до нормалните. Компенсацията на диабета е решаваща за добрия изход от заболяването“, акцентира проф. Даскалова и допълни, че съветва своите пациенти да спазват изключително строго противоепидемичните мерки, да намалят максимално и колкото е възможно социалните си контакти, да се пазят, да носят правилно маските си и да повишат грижите към себе си.

„Можем да правим гимнастика всеки ден по 30 минути или да се разхождаме, когато времето го позволява, да имаме режим на правилно хранене и да се опитаме да намалим стреса“, коментира ендокринологът.

Поддържането на активен начин на живот, здравословното хранене, хранителният режим и намаляването на ежедневните нива на стреса са от изключително значение при пациенти с диабет. „Обездвижването, наднорменото тегло, неправилното хранене, стресът са особени рискови фактори, които водят до отключване на заболяването. Възможно е захарният диабет да се предаде по наследство, но не е задължително“, продчерта проф. Ивона Даскалова.

Ежегодно специалистите по ендокринология, работещи в клиниката на ВМА, организират безплатни кампании в цялата страна с цел превенция на това социалнозначимо заболяване. Тази година всички усилия са насочени към овладяване на коронавирусната инфекция, като пациентите с диабет попадат в една от най-рисковите групи за COVID-19.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
hCtM

Гешев 16.11.2020 00:45:26

Най-ефектовнпто лечение в момента в световен мащаб на Захарен Диабет тип 2 е хирургичната операция! България е единствената страна в Евросъюза, където това не се финансира от държавата! Всякакви останали коментари и призиви са излишни! Раята е обречена да се спасява поединично!


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Сибелджан Сали: Искам да се развивам не само в клиничната работа като ревматолог, но и в научната сфера
24.11.2024 10:45:22 Невена Попова

Д-р Сибелджан Сали: Искам да се развивам не само в клиничната работа като ревматолог, но и в научната сфера

Д- р Сибелджан Сали завършва с отличие медицина през 2016 г. в Медицински университет- Пловдив. З ...

Експерти: Държавата трябва да финансира дейностите по телемедицина
23.11.2024 12:58:21

Експерти: Държавата трябва да финансира дейностите по телемедицина

В Полша телемедицината и телемедицинските решения са изцяло поети от държавата. Това означава, че ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...