Публична тайна е, че има злоупотреби при помощните средства. Това мнение изрази социалният министър Бисер Петков пред bTV.
Един от примерите, който той коментира, е при слуховите апарати – един апарат струва 146 лв. за фирмата, която го купува, а след това се продава за 406 лв., каквато е цената, на която държавата го заплаща. Петков поясни, че обикновено доставчиците декларират каква е доставната цена, а на практика се заплаща максималната, която се отпуска за устройството.
Друга възможна злоупотреба, поясни той, е че средствата не се използват по предназначение. Социалният министър призна, че има схеми в тази насока и посочи, че те започват от лекарските комисии, които назначават изделията и продължават по системата. За такива случаи има и заведени дела от Агенцията за социално подпомагане.
В същото време държавата отделя над 52 милиона лева годишно за изплащане на подобен тип помощи, стана явно от думите му.
Петков посочи още, че списъкът с медицинските изделия не е актуализиран от 90-те години на миналия век. Той припомни, че от 1-ви юли социалното министерство промени размера на помощите за част от изделията за хората с увреждания. По думите му те имат за цел по-доброто насочване на средствата за този тип изделия, както и завишаване на контрола. С промените помощта се предоставя не на лицата, които имат право на нея, а на доставчиците на изделия.
.„Убеждението на голяма част от запознатите с механизма е, че той не е ефективен“, отбеляза социалният министър, като поясни, че имено това е наложило предприемането на промените.
„Намалени са пределните размери на антидекопитални дюшеци, възглавници, комбиниран стол – те се използват масово и понякога не са нужди, но там има най съществено разминаване между оповестените цени и размера на помощта. В списъка се включват три нови позиции“, разясни той. Сред тях са вертикализатори, инвалидни детски колички и други. Увеличава се и размерът на помощта за цифрови слухови апарати, гръдни протези, перуки и други.
Петков изрази очакване промените да имат за резултат ефективното и целесъобразно използване на средствата за изделия. Контролът се засилва чрез разработване на координационен механизъм между НЗОК, Министерство на здравеопазването и това на труда и социалната политика, поясни още социалният министър.
Относно Закона за личната помощ, подготвен от екипа на омбудсмана Мая Манолова, министърът каза, че той е припознат от партия „Воля” и ще бъде внесен за разглеждане в Народното събрание. Петков заяви, че МТСП е удовлетворено, че са взети под внимание част от забележките на министерството по законопроекта. По думите му обаче с него не се решават устойчиво и комплексно проблемите на хората с увреждания. Социалният министър поясни, че продължава работата по два законопроекта – за хората с увреждания и за социалните услуги.
Бисер Петков отново обясни, че оставката му е депозирана при премира Борисов и е въпрос на негово решение дали да я приеме.
Мая Манолова: Парите за хората с увреждания се харчат неефективно
26.06.2018 13:46:09Не можем да подкрепим законопроект, който е само за 77 000 деца с увреждания
21.06.2018 13:47:29 Надежда НеноваБойко Борисов отхвърли оставката на Бисер Петков
12.06.2018 13:12:21