Българските и чуждестранни генерични и биоподобни компании са притеснени от опита за прибързано въвеждане на генерично лекарствено заместване в аптеките. Това се казва в позиция на БГФарма, разпространена до медиите, по повод проекта за изменение на Наредба 4, в който се предвижда такава възможност. Припомняме, че проектът беше публикуван на сайта на МЗ за обществено обсъждане на 25 март, но по-късно през деня беше свален.
Ето пълния текст на позицията:
Българските и чуждестранни генерични и биоподобни компании са притеснени от опита за прибързано въвеждане на генерично лекарствено заместване в аптеките. По време на извънредно положение е опасно да се правят резки нормативни промени в начина на отпускане на лекарства без оценка на въздействието и широк консенсус в сектора.
Българската генерична фармацевтична асоциация следи внимателно действията на МЗ, НЗОК и съсловните организации на БФС и БЛС, във връзка с намеренията фармацевтите да получат правомощия за генерично заместване на предписваните от лекуващите лекари медикаменти за домашно лечение, заплащани от НЗОК по Приложение 1 на ПЛС.
В мотивите на министъра на здравеопазването към проекта от 25.03.2020 г. за изменение на Наредба 4/2009 г. се изтъква, че тази промяна ще гарантира на пациентите възможността за достъп до лечение, с най-малко посещения на различен брой аптеки. В публичното пространство подготвяната промяна е представяна като полезна за пациентите, предвид създадената епидемиологична обстановка и представена като „прогенерична“.
Толкова съществена промяна в начина на отпускане на жизненоважни медикаменти за лечението на социално-значими заболявания е необходимо да бъде предварително комуникирана с всички заинтересовани страни в сферата – в т.ч. лекари, пациенти, притежатели на разрешително за употреба, търговци на едро, институции и експерти. Подобна комуникация към този момент липсва, а също няма и оценка на въздействието.
БГФармА смята за ненужна и контрапродуктивна полемиката в медийното пространство по отношение на генеричната замяна в аптеките точно в този критичен момент. Ние чувстваме отговорност към българските лекари, фармацевти и пациенти и желаем обективно да информираме българските граждани за всички последици, до които може да доведе една прибързана, необсъдена и неподготвена мярка за генерично заместване в аптеките!
Генеричното заместване само по себе си е прогенерична мярка, но когато има ясна цел, а именно защита на публичните разходи при гарантирани сигурност и права на пациентите. Във всички останали случаи последицата от въвеждането е възможност за компрометиране лечението на гражданите с допълнително натоварване на здравната система от непредвидени хоспитализации. Внедрено като мярка рязко и без системна подготовка на лекари, фармацевти и пациенти, може да причини повече вреди, отколкото ползи. Основният негативен резултат ще бъде за пациента, който всеки месец ще получава различен медикамент на различна цена с нарастваща несигурност и възможен негативен резултат като лечение!
Българските и чуждестранни генерични фармацевтични компании, полагат извънредни усилия да осигурят всички необходими медикаменти на българския пазар и поддържат успешно своята работа при досегашните стриктни и работещи правила, амбицирани да работят пълноценно в условията на епидемична криза.
Призоваваме българските лекари и фармацевти да смекчат тона и да оставят този дебат за времето, когато епидемиологичната криза приключи, за да бъде направена оценка на въздействието и докато не се постигне широк консенсус по темата, без да има ощетени страни!
На първо място за всички трябва да бъде здравето на българските граждани!
Бъдете здрави!
Въпросът с генеричното заместване нямаше да се поставя, ако в аптеките имаше постоянна наличност на всички медикаменти от приложение 1 на Позитивния лекарствен списък. Факт е, че фирмите не се справят с тази задача. Да не говорим за честата практика, да се регистрира медикамент с референтна цена, който намалява реимбусната сума на останалите, но не се доставя на пазара.
Гадовете-аптекари отдавна искат да продават каквото им е по-изгодно и печелят повече от него. Ние, лекарите нямаме нужда някой друг да определя с какви медикаменти трябва да се лекуват нашите пациенти, най-малко аптекари те-търгаши, които се ръководят най- вече от чекмеджето с парите
Много точно казано! Въпросът трябва завинаги да е решен - фармацевтите са прости продавачи на лекарства и без умуване трябва да изпълняват лекарските предписания, които в същност са заповед за тях! Своеволията им са 100% престъпление! Но аптекарите не се предават, за сега свиват знамената за по-добри времена!
Парите са в тях, пачките! И то какви пари!