Важно е медицинските сестри да получават достойно заплащане на труда си – това посочва здравният министър Кирил Ананиев в отговор на въпрос на депутата от Обединени патриоти Миглена Александрова, която се интересува от предприетите мерки за преодоляване на недостига на медицински специалисти в училищата у нас.
Той отбелязва, че проблемът с броя на този тип кадри не засяга само здравните кабинети в училищата, а е системен за всички държави членки на ЕС. За пример здравният министър дава Франция и Германия, където също има недостиг на лекари и медицински сестри.
Той отбелязва, че рязък спад в броя на медицинските сестри у нас се наблюдава през 2000 година, когато броят им е намалял с повече от 30%. Най-малко те са били през 2002 година, като през следващите години е налице тенденцията за слабо увеличение.
„Основни причини за отрицателната динамика в броя на медицинските сестри в България в последните 17 години са ниското заплащане, недобрата работна среда, свръхнатоварването, недооценяването от другите медицински специалисти, медиите и обществото, неудовлетворение от работа, липсата на ясно очертана пътека за кариерно развитие“, заявява министтърът на здравеопазването. Той отбелязва, че тези фактори имат силно отрицателно влияние върху избора на младите хора да придобият тази професия и са причина завършилите медицински сестри да напуснат професията.
Според Ананиев за преодоляването на тази тенденция са нужни съвместни усилия на държавните институции, работодателите, останалите медицински специалисти, медиите, обществото и други. Той посочва още, че сестрите може да бъдат мотивирани да останат у нас и в професията чрез благоприятни условия за работа и възможности за професионално развитие.
„Важно е медицинските сестри да получават достойно заплащане на труда си“, категоричен е здравният министър, като отбелязва, че компетентността по формиране на заплатите е в правомощията на ръководителите на лечебните и здравните заведения. „Министерство на здравеопазването, в рамките на своите правомощия, е регламентирало минималното възнаграждение на специализантите в системата на здравеопазването именно с цел защита на техните интереси – не по-малко от минималния месечен размер на осигурителния доход за съответната икономическа дейност и квалификационна група професии“, заявява той.
Ананиев е категоричен, че ключова роля за задържане на сестрите в професията имат работодателите, които следва да осигурят адекватно възнаграждение, по-добри условия на труд и подкрепа за професионално развитие през цялата им кариера. От значение е, отбелязва още здравният министър, сестрите да участват в процеса на взимане на решения, които ги касаят. Той посочва, че от четири години МЗ успешно партнира с Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи по решаването на всички поставени въпроси.
Здравният министър допълва още, че ежегодно МЗ предлага на просветното министерство максимално увеличаване на броя на студентите в специалността по специалност „медицинска сестра“. В тази връзка той пояснява, че местата за учебната 2018/2019 година са увеличени от 671 на 702. В допълнение, МЗ е предложило да бъдат предвидени средства за ръст на заплатите на сестрите и други медицински специалисти в детските градини и училищата, пропорционално на предвиденото увеличение на педагогическите специалисти.
Припомняме, преди седмици медицинските сестри протестираха с искане за достойно заплащане на труда им.
Борисов: Нямаме отношение към медицинските сестри, даваме пари на МЗ и НЗОК
14.05.2018 10:20:49И Националната пациентска организация застана зад протеста на медсестрите
11.05.2018 15:49:24Катастрофата с броя на медсестрите вече е факт
11.05.2018 13:51:51 Ирина Пекарева