Д-р Милчо Енчев завършва медицина през 2011 г. в Медицинския факултет на Тракийския университет в Стара Загора. Започва работа в УМБАЛ „Света Екатерина“. От 2013 г. работи в МБАЛ“Д-р Атанас Дафовски“ - Кърджали. През 2018 г. придобива специалност по кардиология, а от 2019 г. притежава сертификат за правоспособност по иннвазивна кардиология.
Д-р Енчев как решихте да се посветите на кардиологията?
Не ми бееш трудно да взема това решение. Още от студентската скамейка харесвах вътрешните болести. Когато завърших образованието си, имах честта и удоволствието да се запозная с проф. Юлия Джоргова. Тя изигра основна роля в избора ми да бъда кардиолог. И днес съм й благодарен за напътствията, които ми даде! Дължа огромна благодарност и на родителите ми, които бяха неотлъчно до мен във всички трудни моменти. Същата подкрепа дължа и на болницата, в която работя.
Какви възможности за пациента открива инвазивната кардиология – една област, в която също вече имате опит?
Инвазивната кардиология е една от най-бързо развиващите се специалности в медицината и е на много високо ниво у нас. 99.9% от процедурите завършват с успех, а усложненията са сведени до под 1% процент от случаите. Инвазивната кардиология е част от кардиологията, която всъщност се фокусира върху лечението на сърдечно-съдовите заболявания със стентове, катетри, балони, тоест, с отстраняване на механични повреди, както и с прецизна диагностика..
Инвазивната кардиология се развива и ръзгръща към все по-широк кръг пациенти, които могат да имат полза от тези процедури. Поради специфичните умения на инвазивните кардиолози, те биха могли сравнително лесно да се подготвят и да извършват интервенции и на други съдови територии извън сърцето – на мозъка, на краката, на бъбреците и т.н. Затова, с напредъка на методите за диагностика може да предвидят кои стеснения имат риск от усложнения и да се третират точни тези, които имат такава нужда.
На какво ви научи съвместната работа с методичния ръководител доц Карамфилов?
Голяма част от познанията ми в кардиологията като цяло, а и в областта на инвазивната кардиология дължа на доц Кирил Карамфилов. С негова помощ направих първата си инвазивна манипулация.Той ми показа пътя и ме научи на много неща. Тук е мястото да му изкажа огромна и искрена благодарност. Той е голям професионалист и човек. Помогнал е и продължава да помага на много хора. Мога само да се гордея че го познавам. Признателен съм, разбира се, и на другите ми колеги за оказваната помощ.
В чисто човешки план какво разбрахте за сърцето след като всеки ден се докосвате до болката на много хора, които страдат от сърдечно-съдови заболявания?
Сърцето е орган, без който не можем да живеем. И, както във всяка област на науката, колкото повече знаем, толкова повече откриваме, че не знаем всичко. Човешкият организъм е уникално творение на природата . Медицината не е точна наука и още много имаме да учим и разберем.
А сърцето не се лекува само с лекарства, а с подкрепа, с вдъхване на увереност и кураж. Сърцето се лекува със сърце!
Промени ли пандемията COVID-19 профила на хората, които боледуват от сърдечно-съдови заболявания?
Не бих казал че профилът се е променил кой знае колко. Мога да кажа, че напоследък хората се страхуват да потърсят помощ заради вируса и по този начин доста вредят на здравето си. Всяко закъснение струва много за здравето. Бих дал съвет когато имат някакви оплаквания, да не отлагат визитата си при лекар.
Какви са професионалните Ви планове, как бихте искали да се развивате като специалист?
Преди всичко бих искал да израсна като човек. След това постоянно да подобрявам работата и да обогатявам познанията си в инвазивната кардиология и с това да помагам на своите пациенти.
Кои са любимите Ви занимания в свободното време?
Свободно време ли? Напоследък този термин отсъства много в ежедневието ми. Разбира се, когато имам такова време го прекарвам със семейството си, обичам да пътувам, да спортувам, да се срещам с приятели.
Кои човешки качества в своите колеги цените най-много ?
Бих казал че това е работата в екип. Всички ние сме различни по характер и разбирания, но по отношение на здравето сме единни в усилията да помагаме на хората със здравословни проблеми, понякога и чисто човешки, със съвет дори..
Какво искате да им пожелаете в началото на новата година?
Пожелавам на всички една здрава и щастлива нова година, здраво сърце и да обръщат внимание на своите потенциални проблеми навреме и след консултация с лекар.
А на всички мои колеги най-напред да са живи и здрави, да имат повече свободно време, и да бъдат все така отзивчиви към своите пациенти!
Искам да поздравя и благодаря и на колегите, които са ангажирани пряко в борбата с COVID-19, да им пожелая здраве и търпение. Надявам се че ще успеем и в тази Битка!
Къде сте хакери на ДъПъСъ? Къде сте агенти на ДъАНъСъ? Ваша ли е ДъРЖАВАТъ? Хванахте ли МАГЬОСНИКъ?
Най-добрия лекар в града внимателен и мил към пациентите си!Надявам се,и за напред да запазите добротата си и както сте казали и вие сърцето се лекува с сърце????????????????????????????
само неврологът е надежден май май
А гинекологът?
Урологът с какво лекува?
На 2 декември 2024 г. в Медицински университет – Пловдив се проведе Втората национална конф ...
Две медицински ситуации бяха разрешени със съдействието на военния „Спартан“ във вчер ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Д-р Генади Костадинов: Помня учителите, които ни вдъхновяваха да бъдем по-добри лекари
01.12.2024 10:12:39 Невена ПоповаД-р Сибелджан Сали: Искам да се развивам не само в клиничната работа като ревматолог, но и в научната сфера
24.11.2024 10:45:22 Невена ПоповаД-р Мария Ивановска: Водещо за един успешен млад лекар е вярата в себе си и любовта, която даваш и получаваш
17.11.2024 09:37:16 Невена Попова