Д-р Александрина Кузов е лекар специализант към Отделение по ангиология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център от 2021 г., а от юни 2023 г - лекар специализант към Клиниката по кардиология и ангиология.
Завършва медицина в Медицински университет-София през 2014 г. Придобива лиценз за работа като лекар в САЩ след петгодишна квалификация по медицина, специализирани курсове и обучение зад океана.
Преди да поеме пътя към лекарската професия д-р Кузов е завършила специалност „акушерка“ във ФОЗ при МУ – София. В периода от 2008 до 2012 г. работи като санитар и медицинска сестра в Клиниката по неонатология към Специализирана болница по детски болести.
Работи като лекар в България и САЩ. Има практика в Клиника за лечение на болести на долен крайник- глезен и стъпало, специализирана за диабетно стъпало в САЩ, а след това като лекар ординатор в Спешно отделение на УМБАЛ “Александровска“ в София, СOVID отделението на Втора МБАЛ – София и Спешното отделение на Националната кардиологична болница.
Интересите й са насочени към диагностиката и лечението на сърдечно-съдовите заболявания, болести на долните крайници и диабетно стъпало.
Д-р Кузов, връщате се от мисия в Албания. С каква мотивация заминахте, с какви впечатления се завръщате?
Благодарение на Фондация “Българска памет” и Аджибадем Сити Клиник целият медицински екип проведохме над 220 безплатни медицински прегледа в райони с българско население в Албания. За всички нас това беше мисия, чест и удовлетворение - да можем да участжаме в подобна инициатива и да бъдем от полза за възрастните хора, за които е изключително трудно да пътуват на далечно разстояние, за да бъдат прегледани от профилирани специалисти.
Имате дълъг и интересен път като млад медик – завършено образование за акушерка, работа като санитарка и медицинска сестра в неонатологично отделение, дипломиране като лекар, специализация в САЩ, завръщане в България, работа в спешни отделения и в COVID отделение, нова специализация. Какво Ви донесе всеки етап от това развитие в медицината?
Пътят на всеки млад лекар е дълъг и интересен и, разбира се, той се определя от изоборите, които съзнателно или несъзнателно правим на всяка една стъпка, по време на обучението си по медицина, а и след това.
Този път е дълъг, неизменно осеян от възходи и падения, от трудности и моменти на удовлетворение.
Всеки етап носи своя опит, който намира приложение на следващата стъпка.
Но нека не забравяме, че медицината е екипна работа, а добрата медицинска практика е резултат от всекидневното взаимодействие вътре в екипа. Познаването и уважението към труда на всеки колега е толкова важно, то подобрява медицинската грижа за пациента.
Близо 5 години сте работили в болници в САЩ. Кое е най-характерното за тяхната болнична система?
Когато човек се разболее и има нужда от медицинска помощ няма значение и няма разлика от каква националност е или къде по света се намира. На първо място той е човешко същество, което се нуждае от помощ и има правото да получи медицинска грижа независимо от националността си, социалния си статус и етническата си принадлежност.
Спрямо географската ширина и различно устроеният начин на живот на хората, разбира се, има разлика в честотата на различните заболяванията в Европа и САЩ. Дори има заболявания, които почти не се срещат у нас.
Сега отново гледате към специализация, този път в България. Какво Ви мотивира да направите този избор?
Човек да бъде посветен на това, което прави, да уважава различното, да казва истината, да държи на думата си и да бъде човек преди всичко друго.
Кои са учителите Ви в медицината, хората, на които дължите най-много за формирането си като личност и професионалист?
Всеки преподавател, лекар и колега, с който ежедневно общуваме, оставя по една частица от себе си в нас. Така постепенно тези частици ни формират като лекари и бъдещи специалисти в някоя област. Това е дълъг процес, който не спира. Често така намираме приятели за цял живот. Дори най-малкото знание, споделено само с един колега, което е намерило своето приложение в практиката му, има своята полза за поколения напред!
Безкрайно благодарна съм на всички преподаватели и лекари, с които се срещам всеки ден. От времето на следването ми си спомням най-силно проф. Арман Постаджиян и доц. Стефан Найденов. Те бях бяха първите лекари, които безкрайно уважавам, ще помня цял живот и които ме поведоха в първите ми стъпки в медицината. Давам си сметка, че преподавателската работа не е лесна задача и се изискват специални качества и задълбочено разбиране на материята, за да може да се предаде знание на друг човек.
Под ръководството на проф. Иво Петров и всички колеги в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център този обучителен процес всеки ден продължава.
В личен план кои са любимите Ви занимания за свободното време?
В свободното си време обичам да пътувам и да бъда близо до природата. Това ми създава радост и ме зарежда.
иво петров ги "оправя" сър!
О ужас, още един ангиолог сър
Кампания с безплатни прегледи, насочени към жени с менструални нарушения и репродуктивни проблеми ...
4500 лв., събрани от благотворителния концерт „Коледа е доброта“, организиран от СУ & ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Д-р Елена Николова: Най-хубавото е, че при нас пациентът се събира в едната ти ръка и можеш да го прегърнеш
29.12.2024 10:40:44 Невена ПоповаД-р Десислава Банкова: Грижа се за децата от училището в Русаля от основаването му, помня всички, които са били мои пациенти
22.12.2024 10:57:02 Невена ПоповаД-р Неда Сергеева: Наградата „Проф. Дъбов“ е признание за усилията ми и стимул да продължавам да се развивам
15.12.2024 09:31:50 Невена Попова