!
Четвъртък, 21 Ноември 2024
02
юли
1

Д-р Александра Стойчева: Станах лекар, за да бъда акушер-гинеколог



      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

Д-р Александра Стойчева е специалист по акушерство, гинекология и репродуктивна медицина в София с над 10 години медицински опит. Завършва медицина в Медицински факултет на СУ “Св. Климент Охридски” през 2013 г. Специализирала е в Университетска болница „Лозенец“ и Клиниката по обща и онкологична гинекология към ВМА-София.

През целия си професионален път участва в редица научни форуми, семинари и конгреси. Преминава успешно различни курсове по ехография, колпоскопия, лечение на ендометриоза, лечение на преканцерози и онкологични заболявания в гинекологията, хистероскопия, както и различни обучения по репродуктивна медицина.

Била е част от екипа на УБ “Лозенец”, ВМА-София, ДКЦ 5 София – Студентска поликлиника и МЦ Сигмамед. Също е работила в продължение на две години към Тъканна банка „Биорегенерация“.

Член е Български лекарски съюз, Българското дружество по акушерство и гинекология и Европейското дружество по репродуктивна медицина ESHRE.

В момента е част от екипа на Медицински център НеоВитро.

Д-р Стойчева, как решихте да станете лекар?

В семейството ми няма други лекари и не съм била насочвана към тази професия от никой от близките ми, но още от дете си знаех, че искам да бъда лекар, и то акушер-гинеколог. Ако трябва да съм напълно честна, нямам ярък и ясен спомен какво е провокирало това желание у мен, беше като общо усещане и пълна увереност, че това е моят път.

Кога избрахте акушерството и гинекологията за своя професионална съдба?

Мисля, че винаги съм знаела, че акушерството и гинекологията е моят професионален път, както споменах. Дори мога да кажа, че станах лекар, за да бъда акушер-гинеколог.

Разкажете за първите си стъпки в професията – първите напрегнати мигове в операционната, първото раждане, първото вълнение след благодарност от пациент?

Първите стъпки в професията са едновременно изключително вълнуващи, удовлетворяващи, но и стресиращи. Дали си спомням първото раждане? О, да! Спомням си в детайли за първото раждане, което водих – бях толкова развълнувана и щастлива след това, че говорих по телефона с майка си около час, без да спра да й разказвам. А родилката е моя пациентка и до ден днешен. Аналогично беше и при първата хистеректомия, която направих, с тази разлика, че сънувах хода на операцията около седмица преди това. И ще споделя, че ако с натрупването на опит вълнението при извършването на определени интервенции и процедури намалява, то благодарността в очите на пациента все още ме докосва по абсолютно същия начин.

Кои са Вашите учители в специалността?

Най-важната фигура в първите стъпки на един начинаещ лекар е неговият учител, който трябва хем да му даде увереност да действа самостоятелно, хем да го напътства и навигира, когато е необходимо, хем да може да създаде усещане у него, че каквото и да е развитието, учителят може да се справи със ситуацията и да подкрепи своя ученик. На първо място като мой учител бих поставила доц. Никола Василев – той ме научи на едновременно академичен и практичен подход към специалността и благодарение на него имам стабилни основи на знанията си по акушерство и гинекология. Д-р Красимир Станев беше моят учител в сферата на акушерството. Проф. Стефан Ковачев пък ме е научил на всичко, което умея в оперативната гинекология. Моят учител в областта на репродуктивната медицина е д-р Ралица Сенкова, която с изключително търпение и много внимание ме въведе в тази прекрасна субспециалност, за което съм й много благодарна.

След първите няколко години работа удовлетворена ли сте от своя избор?

Категорично, да. Имало е трудни моменти, но абсолютно никога не съм съжалявала за избори си. Дори бих казала, че с течение на времето ставам все по-уверена в избора си и усещам, че вървя по най-подходящия път за мен.

Към какви области на репродуктивната медицина проявявате особен интерес?

Особеният ми интерес и тясна насоченост проявявам към ендокринния стерилитет при жената и репродуктивната ендокринология като цяло.

Как виждате професионалното си развитие в бъдеще?

Тясно професионално бих искала да продължа да надграждам експертизата си, като се надявам да имам възможност да посетя още много и различни курсове и практикуми в чужбина. Ще се радвам, разбира се, придобитите знания и умения да приложа в България в помощ на пациентите ми тук, чието здраве и благоденствие е в основата на моята работа и тази на колегите ми от центъра.

Кои са любимите Ви занимания за свободното време?

Откакто станах майка любимото ми занимание е да прекарвам време със семейството ми. Знаете – времето никога не достига и винаги се стараем да отделяме всяка свободна минута на близките си и любими хора. Ако говорим за хобита и интереси, които също ми помагат да разпускам и отпочивам активно, то това са да плувам и да пътувам.

Коя Ваша мечта искате да видите сбъдната още в най-близко бъдеще?

Мечтата, за която ще споделя е в професионален план и тя е да достигнем такова ниво на превенция на здравето, че основните прегледи, които да извършваме да са профилактичните такива.



Други интервюта

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
LgTS

дедовия 03.07.2023 09:46:35

който знае, но не умее - става терапевт. който умее, но не знае - става хирург. който не е и двете - става АГ, за да гледа всеки ден, на какво прилича.


Всичко за коронавируса
Още новини
Директорът на МБАЛ–Дулово: Няма оплаквания от работата на арестувания д-р Бекир
21.11.2024 11:26:07

Директорът на МБАЛ–Дулово: Няма оплаквания от работата на арестувания д-р Бекир

Началникът на неврологията в МБАЛ – Дулово д-р Бахадър Бекир ...

Отиде си чл.-кор. Мила Власковска
21.11.2024 10:59:19

Отиде си чл.-кор. Мила Власковска

Вчера, 20.11.2024 г., внезапно почина член-кореспондент Мила Василева Власковска. Това съобщават ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...