Здравната каса ще започне да заплаща част от медицинските изделия в болничната помощ директно на производителите и търговците на едро, вместо на болниците. Такава промяна е залегнала в публикуваната за обществено обсъждане Наредба 10 на Здравното министерство.
Идеята е фондът да контролира по-добре разходите си за медицински изделия, които, макар и в много по-малка степен, нарастват ежегодно както и тези за лекарства.
За целта вместо един, НЗОК ще има два списъка с медицински изделия. Първият списък ще бъде този, който съществува и сега – списък на изделията по групи, които Касата заплаща на болниците, в който е указано и до каква стойност заплаща фондът.
Вторият списък пък ще съдържа медицинските изделия – също по групи и с указан таван на стойността, които НЗОК ще заплаща директно на производителите или търговците на едро.
Относимото законодателство в областта, регулираща обществените отношения, свързани с медицинските изделия, заплащани напълно или частично от НЗОК, се нуждае от фундаментални промени, засягащи създаването на съответни регулаторни механизми и релевантни органи (институции), които да ги прилагат и съблюдават. „Целесъобразно е оптимизирането на относимата нормативна уредба, посредством въвеждане на критерии и механизми, регулиращи пазара, ценообразуването, както и реимбурсирането на медицинските изделия. С нормативни промени следва да се преодолее липсата на ефективна регулация и на законови механизми за административен контрол на предлаганите от вносителите цени на медицинските изделия. За разлика от съществуващия механизъм за регулация на цените на лекарствените продукти, заплащани с публични средства, чрез създаден специализиран орган в лицето на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, в областта на медицинските изделия такава регулация липсва“, се посочва в мотивите към промяната.
„Вносителите на медицински изделия имат задължения да регистрират своите изделия и техните цени, но липсва нормативно регламентирана възможност тези цени да бъдат ефективно контролирани, както и сравнявани с цените на медицински изделия, които се заплащат от здравноосигурителни фондове на държави-членки от Европейския съюз.
Причините, които налагат приемането на измененията и допълненията на наредбата, са свързани с необходимите мерки, които следва да бъдат предприети с оглед оптимизиране разходите от бюджета на НЗОК за медицински изделия“, отбелязва се още там.
„Цели се преодоляване на съществуващата трайна тенденция за ръст на разходите на НЗОК за медицински изделия спрямо бюджетните параметри, наблюдавана след анализ на потреблението на медицински изделия. Целта е задържане на разходите, както и преодоляване на евентуален дефицит в условията на непрекъснато увеличаващ се техен ръст“, гласят пък целите на промяната.
С така предложените промени разходът на фонда за медицински изделия би бил предвидим и контролируем, смятат вносителите.