!
Петък, 29 Март 2024
09
февр
 

Oт печата: По-бърз достъп до спешна помощ, варианти за отмяна на отпечатъците в болниците, мерки срещу мръсния въздух, депресии

Четвъртък, 09 Февруари 2017 | 15:08:25


В днешния си брой „Дума“ се спира на интервюто на служебния здравен министър д-р Илко Семерджи

В днешния си брой „Дума“ се спира на интервюто на служебния здравен министър д-р Илко Семерджиев пред БГНЕС, в което той коментира състоянието на Спешна помощ.
„Наясно сме с проблема "Спешна помощ" - хората ще имат по-бърз достъп до нея“, увери служебният здравен министър. Той потвърди, че за нея са предвидени доста средства предимно за закупуване на апаратура и техника, включително и на линейки, за подобряване на условията за работа на лекарите, за по-качествена помощ към болните, за обновяване на сградния фонд. Според Семерджиев, отбелязва изданието, по-труден за разрешаване е въпросът със заплатите на лекарите специалисти. За бюджета на "Спешната помощ" МЗ няма думата, защото е приет в края на м.г., а без действащ парламент няма как да се променят числата, обясни той.

Вестникът засяга и въпроса за отмяната на системата за пръстова идентификация, заявка за която даде д-р Семерджиев, като представя мнението на д-р Стойчо Кацаров от ЦЗПЗ. „Не е необходимо да има парламент, за да отпадне пръстовият идентификатор“, посочва Кацаров и пояснява, че това може да стане чрез отмяна на чл.2, ал. 5 от Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ. Промените в нея се приемат с Постановление на МС. През март м.г. наредбата бе променена и в нея бе записано, че "на всяко здравноосигурено лице се генерира уникален идентификационен номер по чл.63, ал.1, т.1 от Закона за здравното осигуряване посредством електронна автентификация. Промените в тази наредба намират отражение и в Националния рамков договор, припомня изданието.

Темата за мръсния въздух в София и мерки, които обмисля общината в тази насока, също намира място в днешния печат. Столичната община ще търси възможност за ограничаване на движението на автомобили в определени зони на града и за пускане на безплатен градски транспорт в дни с лошо качество на въздуха. В следващите седмици Йорданка Фандъкова и ресорният зам.-кмет по екология Йоана Христова ще внесат предложение за нормативни промени в Столичния общински съвет, информира „Капитал Daily, съобщавайки за новата Програма за качество на атмосферния въздух 2015 - 2020 г., представена вчера. 

Изданието предоставя и данни на БНБ за кредитирането в различните икономически сектори. Бизнес отраслите са разделени според класификацията на Националния статистически институт на 17 икономически сектора. Най-малко, както и през предходната година, остава кредитирането за секторите образование - 43 млн. лв., добивна промишленост -140 млн. лв., култура и спорт -143 млн. лв., хуманно здравеопазване - 231 млн. лв., и доставяне на води и управление на отпадъци - 255 млн. лв., се отбелязва в публикацията.

„Монитор“ публикува интервю с директора на психиатрична болница "Св. Иван Рилски" в Курило д-р Цветеслава Гълъбова, насочено изцяло към темата, свързана с депресивните състояния. „Стигне ли се до депресивни състояния, трябва да започне лечение. Може обаче да се направи много, преди те да настъпят, но не кампанийно, да се опитаме да бъдем щастливи“, посочва тя. Д-р Гълъбова дава съвети и за отношението при подобни проблеми при децата. „Усетим ли, че в промяната има нещо необичайно, че детето е драматично различно от нашето дете, е добре да потърсим консултация с психолог. В България те са опитни, знаят много, има ли нещо тревожно, ще препоръчат психиатър. Не е добре веднага да се подхожда към психиатричната помощ“, изтъква д-р Гълъбова.

Млади офталмолози тренират микрохирургични операции върху изкуствен интелект - виртуалния симулатор за очни операции EYESI, информира „Телеграф“. В момента апаратът е предоставен от очната клиника на УМБАЛ "Александровска" и в Клиниката по очни болести на УМБАЛ "Св. Георги" - Пловдив. Обучението се извършва по проект за млади офталмолози, а апаратът е една от големите придобивки на двете здравни заведения, тъй като в целия свят има не повече от 200 такива стимулатора.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
hfJQ


Всичко за коронавируса
Още новини
Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години
29.03.2024 16:47:45

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години

За изминалите 15 години Центърът за асистирана репродукция (ЦАР) към Министерството на здравеопаз ...

AI ще подобрява живота на оцелелите от инсулт
29.03.2024 16:12:38

AI ще подобрява живота на оцелелите от инсулт

Нова технология ще помага на здравните специалисти, пациентите и болногледачите да предскажат как ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...