!
Четвъртък, 28 Март 2024
16
авг
 

Спешни медици и общопрактикуващи лекари в спор за задължение по установяване на смърт

Вторник, 16 Август 2016 | 15:08:25


Спешните медици – били те лекари или фелдшери – масово отказват да издават съобщ

Спешните медици – били те лекари или фелдшери – масово отказват да издават съобщение за смърт при установяване на починал пациент, с аргумента, че това е задължение на общопрактикуващия лекар. За това алармират в писмо до здравното министерство от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България.

„В централата на НОСПЛБ постъпиха писма от колеги, които поставят въпроси, свързани с проблеми по извършване на мъртвопроверителство и издаване на съобщение за смърт. Колегите алармират за отказ на работещите в ЦСМП (лекар или фелдшер) и други ЛЗ да извършват мъртвопроверителство и да издават съобщение за смърт, дори след като са установили смъртта, с мотива, че това е единствено и само ангажимент на ОПЛ“, се посочва в писмото.

Същевременно в Наредба 14 на МЗ за медицинските критерии и реда за установяване смърт изрично е посочено, че установяването на смърт, настъпила извън лечебно заведение, се извършва от лекар, а при липсата му – от фелдшер.

„Явно е, че установяването на смъртта и издаването на съобщение за смърт не е задължение и ангажимент единствено и само на ОПЛ. Такова не произтича от нито един нормативен документ“, отбелязват от сдружението и посочват: „Факт е и че ОПЛ са в обективна невъзможност да извършват изцяло тази дейност, дори да им беше вменена. Например, през нощта, при отсъствие от населеното място, ако човекът е починал в друг град или държава и др.“

Към своето писмо от сдружението прибавят и писмата на свои колеги от Разград, Свиленград и Харманли, които визират един и същ проблем: при сключен договор с ЦСМП, работещите в спешната помощ отказват да установяват смърт и да издават съобщение за смърт на починал пациент.

„В нарушение на Наредба 14 лекарите и фелдшерите, работещи в ЦСМП Свиленград, много често отказват да издават съобщение за установена смърт, при извършено посещение и констатирана такава по време на дежурство. Мотивират се, че имат заповед да не освидетелстват смъртни случаи – от кого е заповедта е неизвестно. С особена сила възникна проблема след сключване на договори между ЦСМП и ОПЛ в града за оказване на неотложна помощ в извънработното време на общопрактикуващите лекари, които не са задължени в извънработно време да са в населеното място. Това доведе до там, че близки на починалия обикалят по къщите на други лекари и молят да им се издаде съобщение за смърт, която е установена от дежурен лекар или фелдшер в Спешна помощ“, пишат общопрактикуващите лекари от Свиленград. Те дават за пример и случай от 26-ти юли, при който пациент е починал в дома си, дежурният лекар в ЦСМП е установил смъртта, но категорично е отказал да издаде „Съобщение за смърт“ с мотива, че не му влиза в задълженията.

„Считаме, че това е меко казано не етично спрямо починалия, близките и колегите.

Ако колегите се чувстват некомпетентни, да се помисли за допълнителната им квалификация“, пишат лекарите в писмото си.

Проблемът в Харманли е идентичен и се появява след подписване на договор между общопрактикуващи лекари и спешна помощ. „Още в самото начало се появи проблемът с установяване на смъртта на пациент и със съставяне на съобщението за смърт. Честа практика е близките да чакат ОПЛ за издаване на съобщението за смърт, след като екип на ЦСМП е установил смъртта. Подобни практики обезсмислят сключването на договори между ОПЛ и ЦСМП“, пишат лекарите и отбелязват: „Общопрактикуващият лекар е длъжен да посети починалия в уговорено с близките време и едва тогава да вземе решение за издаване на съобщение за смърт. Остават обаче нерешени въпроси: какво се случва със здравнонеосигурените лица, как се процедира при настъпване на смърт в друго населено място, как се постъпва, когато се случва на публично място, а ОПЛ не е в състояние да пристигне своевременно. Налага се логичният извод, че отново има ангажимент ЦСМП. Нужна е колегиалност, нужно е разбиране в част от случаите. Важно е уреждането на тези въпроси в договорите за дежурните кабинети.“



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
dfjR


Всичко за коронавируса
Още новини
Мобилно приложение ще помага на пациентите да намират аптеките, от които да купят лекарствата си
28.03.2024 15:39:33 Надежда Ненова

Мобилно приложение ще помага на пациентите да намират аптеките, от които да купят лекарствата си

Мобилно приложение ще помага на пациентите, които изпитват затруднения да открият своя лекарствен ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...