!
Четвъртък, 28 Март 2024
25
ноем
 

Прицелната медицина със 70% ръст до пет години

Петък, 25 Ноември 2016 | 15:08:25 Полина Тодорова


Медицинската и фармацевтична общност очакват близо 70% ръст в броя на лекарствените продукти за пер

Медицинската и фармацевтична общност очакват близо 70% ръст в броя на лекарствените продукти за персонализирана медицина през следващите пет години. Инвестициите в тази област ще се увеличат с 33%. Данните бяха съобщени на Третата национална конференция по персонализирана медицина, проведена в София.

Персонализираната медицина  е иновативен подход в съвременната медицина, който се основава на вземане на информирано решение за избора на терапия, базирано на индивидуалните характеристики, най-вече генетични, на всеки конкретен пациент и неговото заболяване. Тя се основава на опита и наблюдението, че пациенти с една и съща диагноза реагират на едно и също лечение по различен начин.

Към днешна дата у нас са регистрирани над 20 лекарствени продукта за таргетна терапия, като те се увеличават ежегодно.

„Няма съмнение, че възможностите, които разкрива най-правилното лечение в най-подходящото време за всеки отделен пациент, са огромни. Със сигурност този подход ще се отрази позитивно върху разходите за здравеопазване, както и на създаването на нормативна уредба, гарантираща по-прецизна диагностика, по-добро лечение и по-активна профилактика“, посочи по време на форума председателят на Българския лекарския съюз д-р Венцислав Грозев. „Много скоро със съответната прецизност ще предвиждаме вероятните биологични отклонения във всеки от нас, което ще даде и възможност за създаване профилактични програми не само за групи хора, но и за отделния човек“, допълни той.

„Таргетната терапия категорично трябва да присъства в България“, заяви от своя страна директорът на „АстраЗенека България“ Зоя Паунова. В подкрепа на ефикасността на този тип лечение тя цитира данни от проведено проучване във Великобритания, според което смъртността при лечението на рак на белия дроб е намаляла с 37% благодарение на въвеждането на таргетната терапия.

70% от инвестициите на бизнеса у нас биват влагани в клинични проучвания, като ежегодно сумата възлиза на 450 милиона лв., съобщи още Паунова. Проведените през 2015 година клинични проучвания у нас са близо 500, като само преди шест години те са били близо двойно по-малко.

Паунова акцентира на голямата роля на индустрията за подкрепа на новите терапии и даде за пример факта, че през последните 5-6 години фармабизнесът е финансирал генетичните изследвания, които по думите й следва да се поемат от публичните фондове.

„Персонализираната медицина ни извежда в съвсем друга орбита, а резултатите са видими всеки ден“, отбеляза експертът по лекарствена политика и бивш директор на ИАЛ д-р Борислав Борисов. „Помните какво беше преди години да ти поставят диагноза левкемия, как изглеждаха тези хора, при какви условия се лекуваха“, обърна се той към участниците във форума в коментар за напредъка в тази област на медицината.

Д-р Борисов посочи още, че по отношение на успеха на клинични изпитвания сме изпреварили над  три пъти ръста на БВП на страната.

„Преминаването към персонализирана медицина вече е в ход. Към днешна дата основният ни фокус е пътят за вграждане на геномни технологии в клиничните практики, подпомагане на здравната система за внедряване на най-модерните практики в света по отношение на геномната медицина. За да се гарантира тази трансформация и да се привлекат нужните ресурси, е необходимо разширяване на инициативата и тя да обхване по-широк кръг заинтересовани лица и да се приложи във всички сфери“, заяви д-р Явор Дренски, председател на УС на БАПЕМЕД.

Участниците във форума се обединиха в мнението, че персонализираната медицина трябва да намери своето място в националната здравна стратегия. Те обаче бяха категорични, че задължително условие за развитието на таргетните терапии е електронното здравеопазване и по-конкретно електронното здравно досие, което ще даде възможност за пълноценно проследяване на пациентите. Друг проблем, който те обособиха като пречка, е липсата на данни за съпътстващата диагностика в информационните системи на лечебните заведения и съответно предписаните прицелни терапии и тяхното приложение.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
VHR8


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...