!
Петък, 29 Март 2024
03
февр
 

От печата: Определението на ВАС за отпечатъците, незаконен износ на лекарства, стопените дългове на ВМА

Петък, 03 Февруари 2017 | 15:08:25


Определението на петчленния състав на ВАС, свързано със системата за пръстова идентификация, е подробно отр

Определението на петчленния състав на ВАС, свързано със системата за пръстова идентификация, е подробно отразено в печата днес.

Системата за пръстовите отпечатъци остава задължителна за приемане на пациенти в болниците засега. Петчленен състав на Върховния административен съд обяви, че няма да я спре, защото не ограничавала достъпа на хората до лечебните заведения, пише „24 часа”, като отбелязва и особеното мнение от съдията докладчик Марина Михайлова. Решението бе обжалвано от бившия здравен министър Петър Москов, шефа на НЗОК Глинка Комитов и Министерския съвет.

Пръстовите отпечатъци остават изискване за прием в болниците, информира и „Стандарт”. Целта на т. нар. пръстов отпечатък беше да повиши контрола над изразходването на парите от здравни вноски, като гарантира, че се плаща само за реално присъстващи в болницата пациенти. Още при самото й лансиране тя беше приета с огромна съпротива от пациентите, припомня изданието и уточнява, че системата беше въведена като официален вход в болниците на 1 ноември миналата година.

Вестникът представя и подробен материал, свързан с оборота в аптечната мрежа.

Според неофициални данни около една трета от лекарствата, които напускат страната, се търгуват незаконно. Това означава, че при пазар на законен износ от 250-300 милиона годишно, в най-оптимистичния вариант се въртят на черно обороти от над 100 млн. лв. Паралелният износ е напълно законна дейност, която използва разлики в цените между различните страни. Голяма част от фирмите в сивия сектор обаче са пренасочили дейността си именно към незаконния паралелен износ, защото това очевидно е най-изгодният бизнес в последните 4 години, пише изданието. Вестникът дава и примери с конкретни аптеки.

След като Конституционният съд отмени няколко разпоредби на Закона за лекарствените средства, ограничаващи само законния износ, за Изпълнителната агенция по лекарствата остана да прилага на практика контролните си функции срещу незаконните практики. "Уведомяват ни единствено, че ще правят бъдещ износ. Това е. На практика се гаврят с нас. Силно се надявам, че това, което цитирате като факти са случаи, когато няма стока, а само се издават фактури.", коментира за "Стандарт" главният секретар на ИАЛ Светлин Спиров.

В друга публикация изданието съобщава, че Българският фармацевтичен съюз и решенията на конгресите му не подлежат на съдебен контрол. Това става ясно от определение на Софийски градски съд, който връща жалба на вече бившия член на УС на БФС Аделина Любенова срещу решенията на Петия редовен конгрес на организацията. Според съдиите липсва изрична уредба на възможността за съдебна защита на членовете на БФС срещу решенията на Конгреса.

Намалелите дългове на ВМА, за които вчера съобщи директорът на лечебното заведение, също намират място в днешния печат. Дългът на ВМА е стопен до 14 млн. лв., отчете началникът на болницата ген.-майор проф. Николай Петров пред общо събрание на личния състав, на която присъстваха и премиерът Огнян Герджиков и вицепремиерите Илко Семерджиев и Стефан Янев. Преди 2 години задълженията на болницата бяха 114 млн. лв. - най-големите у нас, пише „Сега”.

Изданията съобщават и за официалното поемане на поста подуправител на НЗОК от Димитър Петров, като информират за основните дейности, с които той ще се заеме в здравния фонд – лекарствена политика, преговорите около НРД и медийната политика. Вестниците не пропускат и обявените официално заместници на здравния министър Илко Семерджиев. Нефролог, експерт и съдия в здравното, пише по въпроса „Стандарт”, отбелязвайки назначенията на Атанас Кундурджиев, Любомир Гайдов и Галин Каменов.

„Монитор” продължава темата, свързана с исканите такси от родители на новородени, за която вчера писа и „Телеграф”. Доктори искат от родители на новородени  такса "бебе" и "първи преглед" у дома, сочи репортерска проверка на вестника. От некоректната практика масово се оплакват майки в интернет форумите. По 50 лева пък искат някои болници за припознаване на детето от бащата, когато родителите нямат подпис в гражданското.
Въпросната такса е фиксирана и е 40 лева. Тя е отпреди няколко години, когато беше въведена и възможността специална юридическа комисия в болниците с АГ-та да решава този въпрос. Така се спестява неудобството на родителите да търсят нотариус в рамките на два дни, след като детето е родено, за да бъде припознато от бащата, поясняват пред вестника от Националната пациентска организация.

Шофьорите на линейки в София ще управляват светофарите. Това ще става с помощта на специална система за контрол на трафика, съобщава „Телеграф”, цитирайки Нова ТВ. Въпросната система вече е вградена в две линейки, които са в тестов период. Те могат да направят така, че светофарът да свети зелено. Трасето, по което може да се пусне зелена вълна, е не повече от 6 км, уточнява всекидневникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
x%Ek


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...