!
Четвъртък, 28 Март 2024
27
юни
 

От печата: За агресията над медици, "индикативните стойности", разследването срещу Марешки, недостига на специалисти

Вторник, 27 Юни 2017 | 09:50:28


Зачестилите случаи у нас на насилие и агресия над медицинското съсловие ще бъдат обект на разговори в Народното събрания по време на предстоящия парламентарен контрол в петък, 30 юни, съобщава в днешния си брой „Труд“.  Очаква се минис

Зачестилите случаи у нас на насилие и агресия над медицинското съсловие ще бъдат обект на разговори в Народното събрания по време на предстоящия парламентарен контрол в петък, 30 юни, съобщава в днешния си брой „Труд“.  Очаква се министърът на здравеопазването проф. Николай Петров да изнесе информация относно броя на регистрираните случаи на нападение над медици от началото на годината, както и да обясни какви мерки предприема неговото ведомство, за да се реши проблемът. През 2013 г. с промени в Наказателния кодекс нападението над медицински лица стана престъпление, което се наказва със затвор от 3 до 15 години, припомня всекидневникът и отбелязва, че от началото на тази година случаите на насилие над медици са най-малко шест от страна на пациенти или техни близки при опит на спешните екипи да изпълнят служебните си задължения.

В друга публикация ежедневникът се спира на разследването срещу Веселин Марешки. Вестникът цитира говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова, по думите на която трябва да се разпитат повече от 80 души, част от които са аптекари от различни градове в страната, прехвърлили обектите си или дяловете от фирмите си на Марешки.

Част от днешния печат се спира и на напрежението в сектора, породено от определянето на индикативни стойности в плащанията за централизираните дейности. В материал по темата ДУМА посочва, че ограничението може да е причина БЛС да не подпише анекса към НРД-2017. Ръководството на съсловната организация съобщи вчера, че отказва да съгласува анекса за парите на болниците. Ако той не бъде подписан, болниците няма да получат по-високите си бюджети, които се очаква да са средно месечно 139 млн. лв., а не 133 млн. лв., поясниха от НЗОК, отбелязва медията. От Центъра за защита на правата в здравеопазването са коментирали пред вестника, че решението в частта му за "месечни и индикативни стойности" на РЗОК и болниците за дейност от юни до ноември 2017 г. е нищожна. Надзорният съвет няма право да приема лимитите на отделните болници, категорични са експертите.

„24 часа“ публикува резултатите от проведена от медията анкета, свързана с наболелите в здравната система проблеми, от която става ясно, че недостигът на специалисти, свързан с изтичането на лекари и медицински сестри в чужбина, е проблем номер 1 за сектора. Сред другите основни проблеми, посочени от участвалите в допитването 300 души, са бездушното отношение на медицинските кадри,  недостатъчното пари за материална база и заплати на лекарите, както и проблемите в спешна помощ.

Министерството на здравеопазването отново ще се опита да купува по-евтино лекарства на болниците чрез единен държавен орган, който ще провежда поръчките в самото ведомство, пише в днешния си брой „Капитал Daily“, като припомня, че идеята за електронната борса за лекарства беше на предишния министър в кабинета на ГЕРБ д-р Петър Москов и той пусна търга по времето, когато правителството беше в оставка. Процедурата обаче бе обжалвана от компании, тъй като в търга не бяха включени част от лекарствата, които болниците пазаруват, имаше много пропуски, условности и административни проблеми, както и проблеми със сроковете за доставки и годност на лекарствата.

„Телеграф“ съобщава за случаи, при които семейни лекари от Пазарджик взимали по 5 лв. за издаване на бележка за здравен статус на дете. „Едното ми дете е записано при едно джипи, а другото при друг семеен лекар. Какво беше учудването ми, когато за едната бележка докторът на дъщеря ми не ме таксува, а 2 часа по-късно, когато отидох при джипито на сина ми, ми поискаха 5 лв.“, разказва потърпевша майка и допълва, че ще подаде сигнал в Здравната каса, за да попита на какво основание се събира въпросната такса.

„Стандарт“ представя данни за случаите със съмнения за морбили в Пловдивска област, които са вече 145. През последните седем дни са регистрирани 5 нови случаи със съмнение за наличие на заразното заболяване, а от началото на месец юни - общо 16. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
u*en


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...