!
Петък, 29 Март 2024
11
авг
 

От печата: За Спешна помощ, за паралелния износ, за кандидатурата ни за ЕМА

Петък, 11 Август 2017 | 09:52:54


Две са основните здравни теми в днешния печат: комуникациите на Спешна помощ и промените в Закона за лекарствата. „Центровете за спешна медицинска помощ пак ще извадят тефтерите, за да записват адресите за повикванията при пациенти. Линей

Две са основните здравни теми в днешния печат: комуникациите на Спешна помощ и промените в Закона за лекарствата.

„Центровете за спешна медицинска помощ пак ще извадят тефтерите, за да записват адресите за повикванията при пациенти. Линейките пък остават без GPS системи за проследяване на местоположението. Това стана ясно от изказване на заместник-министъра на здравеопазването д-р Мирослав Ненков. Причината е изтеклият договор на Министерството на здравеопазването с "Консорциум електронно здравеопазване", чийто срок беше до 22 юли, уточни той и допълни, че от въпросния консорциум са поискали да продължат работата по поддържането на системата с анекс между тях и ведомството. От МЗ обаче са отказали, защото според нормативната уредба това може да стане само при извънредни обстоятелства“, пише „Монитор“ и коментира: „В следващите три месеца спешните медици ще трябва да са истински храбреци, за да тръгнат вечер на адреси. Особено в гетата. Не че и сега работата им по малките часове на нощта е кой знае колко безопасна.“

За промените в ЗЛПХМ пък в „24 часа“ четем: „По-строги мерки за контрол на паралелния износ на лекарства предлага здравното министерство. Те се отнасят за медикаменти от позитивния лекарствен списък, за които ще се следи. При установяване на липса или недостиг ще бъде забраняван износът им. Целта е не само да се ограничат, а трайно да се намалят случаите на липсващи лекарства у нас, обясниха от здравното министерство.“

„Сега“ коментира: „У нас паралелният износ е често срещан, тъй като част от по-скъпите лекарства за хронични болести у нас имат по-ниски цени в сравнение с тези в други страни от ЕС. Затова има дистрибутори, които купуват от производителите дадени количества, но вместо в аптеките у нас те директно ги изнасят в ЕС. По закон паралелният износ е разрешен, но само ако са задоволени нуждите на местния пазар. Понастоящем обаче за контрола над това какви са нуждите у нас и какви количества се продават на търговците отговарят производителите. Преди няколко години имаше законов текст, подобен на сега предлагания, според който за износ на лекарства се искаше разрешение от агенцията по лекарствата, но Конституционният съд го отмени. Самият ЕС изисква свободно движение на стоки и затова не може да се наложи цялостна забрана за паралелен износ.“

Седмичният „Капитал“ пък се спира на кандидатурата ни за седалище на Европейската агенция по лекарствата. Изданието припомня обстоятелствата около нея, факта, че беше подадена в последния момент и четирите страници на българската оферта. „На въпрос защо кандидатурата е подадена в последния възможен ден, без уебсайт или визита в агенцията, от МВнР казаха, че това е въпрос, който трябва да бъде отправен до здравното министерство. То е вносител на предложението в Министерски съвет, лекарствата и лекарствената политика са под неговата шапка. Оттам не отговориха на този въпрос. Според дипломатическото ведомство: „В подготовката на кандидатурата участваха експерти и от други министерства и ведомства. Обобщаването на разнородната информация и съставянето на кандидатурата отне 1 месец. Абсолютно същия отговор дадоха и от МЗ“, четем във вестника.

„Изключително трудно е да се види кое в четирите страници текст без нито една графика е отнело един месец“, коментира изданието. „Това решение би показало, че ЕС взима важни решения, базирани на обективни критерии“, се казва в българската оферта агенцията да дойде в София. Единственият критерий, изтъкнат в този абзац като важен обаче, е оптимизмът на българите за ЕС. Малко по-надолу се говори за икономическия ръст и бума в строителството“, отбелязва седмичникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Wp7@


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...