!
Четвъртък, 28 Март 2024
30
ян
 

От печата: Болници режат заплати заради лимити, обучение на бъдещи медици

Понеделник, 30 Януари 2017 | 15:08:25


Две трети от общинските болници режат от заплатите на персонала, за да се вместят в лимитите, спуснати им

Две трети от общинските болници режат от заплатите на персонала, за да се вместят в лимитите, спуснати им от Националната здравноосигурителна каса, съобщава в днешния си брой “Монитор“, позовавайки се на данни от Сдружението на общинските болници в България. Практиката се прилагала вече от около 60% от директорите на лечебните заведения, за да могат да се справят както с ограничените лимити, така и с влизането в сила от януари на увеличението на минималната работна заплата на 460 лева, уточни председателят на сдружението д-р Неделчо Тотев, който е и шеф на общинската болница в Чирпан. "Лимитите, които ни налага касата, са под фонда за работна заплата", поясни той и допълни, че шефовете засега удържат положението хората да не напускат, като им обясняват, че разликата до пълния размер на възнагражденията им ще бъде изплатена при първа възможност.

По думите на д-р Тотев това залага на карта съществуването на редица отделения, дори и на общински лечебни заведения. Според изчисленията на д-р Неделчо Тотев, независимо че НЗОК изплати парите на лечебните заведения за извършена надлимитна дейност до ноември включително, това не решава проблема.

Лекарският съюз очаква среща със служебния здравен министър д-р Илко Семерджиев в средата на тази седмица, като по време на разговора БЛС ще настоява касата да плаща без лимити и в пълен обем за извършената работа от лечебните заведения, които са предпочитани от пациентите, съобщава още изданието.

„Труд“ предлага интервю с ректора на Медицинския университет във Варна проф. д-р Красимир Иванов д-р Красимир Иванов, който коментира намаляването с 9% на държавната издръжка за студентите по медицина.  По думите му се задава здравна катастрофа и лекарите са все по-малко.  
„Това решение е пълен абсурд, срещу което реагирахме остро. То няма да реши проблема на останалите специалности, защото студентите по медицина са твърде малко на фона на всички, но ще ни създаде проблем. И сега издръжката е малка, защото има специфични изисквания при подготовката на студентите ни - по-голям брой хабилитирани преподаватели, обучение в малки групи до 10 души, ползване на апаратура и лаборатории със скъпа издръжка“, посочва д-р Иванов. По думите му това се случва на фона на огромния дефицит на лекари у нас и в целия ЕС.

„Застаряването на професията в България е факт, много медици са над 60 г. Когато те излязат от системата, ще зейне огромна дупка. Дори днес да се приемат нужният брой студенти, те ще се дипломират след 6 години и ще им трябват още 4 години, за да придобият специалност. Вече сме закъснели с правилното решение, а то дори не е взето. Напротив, задава се катастрофа - няма лекари, а режат издръжката на бъдещите студенти по медицина“, предупреждава той.

„24 часа“ също се спира на обучението на бъдещите медици, само че тези от чужбина и съобщава, че рекордните 295 чужди студенти от 35 държави ще учат за лекари в Медицинския университет в Плевен. Най-много са първокурсниците от Великобритания - 80, и от Индия - 86. Италия праща 27, Германия - 22, Швеция -12, Канада - 7, Япония и Ирландия - по шестима, има и от Испания, Португалия. За първи път във вуза идват студенти от Австралия, Филипините, Зимбабве и Малави.

Изданието публикува и писмото на отчаяна майка на болно дете до новоизбрания президент Румен Радев, с което тя моли за евтаназия за себе си и сина си.  Момчето е на 27 г., но е с развитие на 2-годишно дете. Страда от епилепсия, диабет, хипертония и остеопороза.  Според майката държавата е напълно абдикирала в грижите си към тях.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
15Y3


Всичко за коронавируса
Още новини
ИАМН започва проверка на случая с починалата в Кърджали родилка
28.03.2024 14:25:47

ИАМН започва проверка на случая с починалата в Кърджали родилка

Във връзка с оповестен случай на починала 33-годишна бременна жена, ИА „Медицински надзор&l ...

Двама души с условни присъди за продажба на кръв
28.03.2024 13:52:13

Двама души с условни присъди за продажба на кръв

Условни присъди получиха мъж и жена от организирана престъпна група, занимавала се с набиране на ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...