!
Петък, 29 Март 2024
27
септ
2
 

Обмислят въвеждане на задължителна ваксина срещу варицела

Сряда, 27 Септември 2017 | 17:11:00 Надежда Ненова
2

Всяка смърт или инвалидизация, причинени от ваксинопредотвратими заболявания, е неприемлива тенденция. Това каза представителят на СЗО в България д-р Скендер Сила при откриването на кръглата маса „Съвременни предизвикателства в профилактиката на

Всяка смърт или инвалидизация, причинени от ваксинопредотвратими заболявания, е неприемлива тенденция. Това каза представителят на СЗО в България д-р Скендер Сила при откриването на кръглата маса „Съвременни предизвикателства в профилактиката на ваксинопредотвратимите заболявания“, която се проведе днес в Народното събрание.

Д-р Сила даде за пример, че въпреки наличието на ефективни ваксини срещу морбили, болестта остава водеща причина за смърт при децата в световен мащаб. „Не е пощаден и Европейският съюз. Според данни на европейския офис на СЗО само за последната година са регистрирани 38 смъртни случая, причинени от морбили, като последният е на 6-годишно момче в Италия“, каза той.

Д-р Сила цитира данни, според които за последната година в Италия са били заразени 3300 души, като двама са починали, в Румъния починалите са 31, а в Германия и Португалия има по един смъртен случай.

Точно епидемията от морбили в Европа пък послужи за пример на главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев да разбие мита колко е зле България по отношение на имунизациите. „Всички огнища на морбили у нас са потушени и болестта е унищожена напълно. Няма друг индикатор като морбили за нивото на имунна защита, тъй като това е най-заразното от заразните заболявания“, каза той. Според данните, които д-р Кунчев цитира, за четири месеца са били заразени 165 лица, като от тях 141 – в Пловдив и областта, 20 в Пазарджик, където заразата е била предадена по роднинска линия и четирима в Монтана. „Анализът показа, че 89,7% от заразените са били под имунизационна възраст или са били с непълни имунизации, а при останалите 10,3% също има съмнения за непълни имунизации“, каза д-р Кунчев. Той подчерта, че голямата заслуга за овладяването на заболяването е на общопрактикуващите лекари и РЗИ, които работят в много трудни условия с рисковите групи и почти без подкрепа.

По думите му въпреки че обхватът на имунизации срещу ваксинопредотвратими заболявания в България е 91,92%, гаранция, че няма да възникнат огнища от зарази у нас може да има само при обхват 95-96%.

Д-р Кунчев подчерта, че имунизационното покритие е въпрос на доверие, тъй като само заради един случай, който е доказан, че няма общо с ваксинацията, обхватът на имунизацията срещу рак на маточната шийка е паднал на 3-4%, докато обхватът на ротавирусните ваксинации е над 20%.

„Националният имунизационен календар е много чувствителен елемент от националната сигурност и трябва да се подхожда максимално консервативно към него. Възможно е да намалим пневмококовата ваксина от три на два приема, като се обмисля да бъде намален и броят на БЦЖ-имунизациите“, каза още д-р Кунчев.

Част от дискусията беше посветена на антибиотичната резистентност и ролята на превантивни кампании за намаляване на заболяванията, при които се използва антибиотик като част от терапията. Един от посочените примери е пневмококовата ваксинация, а другият – противогрипната. „Не може да се прогнозира кога ще бъде пикът на заболяваемостта от грип, нито пък какъв тип ще е той. Всяка година по света обаче от грип заболяват от 5 до 10% от възрастните и близо 30% от децата, като при повече от половината от тях болестта протича с тежки усложнения“, каза проф. Нели Корсун от Националния център по заразни и паразитни болести. Тя посочи, че за разлика от Холандия и Великобритания, където ваксинационното покритие срещу грип е 75%, в България обхватът сред рисковите групи – бременни, деца до 5-годишна възраст и възрастни над 65 години, е 2,2%, като тенденцията е да намалява.

По време на дискусията беше обсъдена необходимостта от преразглеждане на имунизационния календар с евентуалното въвеждане на задължителна ваксина срещу варицела, от която годишно заболяват над 3000 души.

„Превенцията и профилактиката е най-сигурният път за опазване на здравето и качеството на живот на нацията, като задължителна част е ваксинопрофилактиката. Наблюдаваме обаче две крайности  -  от една страна желание за засилване на рестриктивните мерки, а от друга – желание за либерализация на имунизационния календар. Към днешна дата достигане на среден имунизационен обхват от  95% е основна задача на Министерството на здравеопазването“, каза зам.-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
C6QS

БЛС 28.09.2017 00:06:04

Погледнете ги на снимката !!! Как изобщо може да очаквате здравеопазването да се подобри докато тези джипита са ръководство на парламентарната комисия по здравеопазване - Даниела Дърдориткова, Лъчо Мозъка, Нигяр Джафер и липсващия, с нарицателното име "патриот колев". Срам за обществото!

Гост 28.09.2017 09:56:42

В УС на БЛС всичките сте със специалност овчар, министерска преговорна шушумига и политическа проститутка VIIми разряд. Как ги взехте тези специалности и кога се явихте на изпит за комунистически мениджмънт така и не разбрахме, ама ей ги последиците


Всичко за коронавируса
Още новини
13 864 броя направления за ВСМИ повече в сравнение с първите три месеца на 2024 г.
29.03.2024 17:19:25

13 864 броя направления за ВСМИ повече в сравнение с първите три месеца на 2024 г.

Надзорният съвет на НЗОК утвърди предложеното от директорите на РЗОК индивидуално разпределение н ...

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години
29.03.2024 16:47:45

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години

За изминалите 15 години Центърът за асистирана репродукция (ЦАР) към Министерството на здравеопаз ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...