!
Петък, 29 Март 2024
03
май
 

Намаляване на вредата от пушенето: между превенцията и пълния отказ

Четвъртък, 03 Май 2018 | 12:21:38 Хосе Мария Рекалде, El Confidencial


Нова стратегия поставя фокуса върху мотивиране на пушачите да приемат никотин по начин, които носи по-малък риск, като по този начин намалят излагането си на токсини от дима. Мярката поражда спорове. Пушенето е сред най-големите пробле

Нова стратегия поставя фокуса върху мотивиране на пушачите да приемат никотин по начин, които носи по-малък риск, като по този начин намалят излагането си на токсини от дима. Мярката поражда спорове.
 
Пушенето е сред най-големите проблеми, свързани с общественото здраве и е сред основните причини за възникване на предотвратими заболявания, инвалидност и преждевременна смърт в световен план. Макар, че броят на пушачите в много развити държави намалява, над един милиард души в света продължават да пушат.
Много пушачи искат да спрат да пушат и правят опити да се откажат, но процентът на хората, които успяват да се откажат за дълъг период от време, е много нисък.  Резултатът от препоръчаните от Световната здравна организация публични политики за контрол на тютюна е между 0.5 и 1% намаление на тютюнопушенето в развитите страни, докато свързаната с пушенето смъртност остава висока.

Предвид високия процент на заболяванията, причинявани от пушенето, са необходими нови стратегии за намаляване на вредата, свързана с тютюна.  Макар, че е важно хората да бъдат мотивирани и да получат съдействие, за да спрат да пушат, изглежда разумно да се търсят и други подходи за намаляване на вредата, свързана с пушенето, които да допълват стратегията за подобряване здравето на пушачите.

Кралският колеж на лекарите във Великобритания препоръчва да се насърчи ползването на новите устройства, съдържащи никотин, като алтернатива на употребата на тютюн.

Стратегиите за намаляване на вредата са насочени към мотивиране на пушачите да приемат никотин по начин, който предполага по-малък риск и който значително намалява излагането на токсините, съдържащи се в тютюневия дим. Прилагането на тези политики за пушене е спорен въпрос:  едно от основните притеснения е, че тази мярка може да попречи на хората да се откажат от пушенето, да стимулира пропушване и да насърчи бивши пушачи да започнат да пушат отново на база на предполагаем приемлив риск.  

Това мнение не съвпада с изразеното от други експерти по обществено здраве, които  след преглед на наличните доказателства и анализ на рисковете и ползите, препоръчват прилагането на политики за намаляване на вредните ефекти от тютюна като мярка, допълваща останалите мерки от стратегиите за контрол на тютюна.

Най-известната стратегия в този смисъл е тази изразена от Кралският колеж на лекарите от Обединеното Кралство. Организацията препоръчва в интерес на опазване на общественото здраве да се насърчи максимално използването на новите устройства с никотин като алтернатива на тютюна, тъй като според Колежа: 1) те не са средство, насърчаващо пропушване, тъй като употребата им е ограничена почти изцяло до бивши пушачи; 2) няма данни те да водят до пропушване; 3) те помагат на много пушачи, които се опитват да спрат; 4) те пораждат значително по-малък риск от тютюна и 5) при адекватна регулация, те имат голям потенциал да окажат положителен ефект за превенцията на пушенето и свързаните с него заболявания.

Има и други примери като новата регулаторна рамка за контрол на тютюна на Американската агенция по храни и лекарства (АХЛ) или оценката, извършена от Норвежкия институт по обществено здраве, във връзка с намаляването на вредата като стратегически елемент от контрола на пушенето. Затова появата на електронни системи за доставяне на никотин с нагряване породи високи очаквания, свързани с потенциала за намаляване на рисковете от пушенето.

В Испания продажбата на новите тютюневи изделия с потенциал за намален риск се възприема по-скоро като заплаха, а не като възможност.  Наскоро Комитетът по обществено здраве към Междутериториалния съвет на Националната здравна система на Испания издаде предупреждение относно здравните рискове от употребата на тютюневи изделия с нагряване без горене и устройствата, освобождаващи никотин (електронни цигари) и препоръча да не се ползва нито един от тези продукти с оглед опазване на здравето на гражданите и предотвратяването на заболявания, свързани с тютюна.

Лекарите се изправят все по-често пред етичната дилема дали могат да препоръчват тези нови устройства, които се предлагат на пазара.

Повечето здравни специалисти не се съмняват в това, че тютюневите изделия с потенциално намален риск, могат да помогнат на хората да се справят по-добре с отказа от пушене и да намалят здравния риск от употребата на тютюн.  

Наличните научни данни подкрепят хипотезата, че тези нови устройства имат потенциал за значително подобряване  на общественото здраве предвид намаленото излагане на токсични вещества в тютюневия дим и минимализиране на вредата от пушенето. В своята клинична практика лекарите все по-често трябва да взимат решение дали е редно да препоръчат тези изделия на своите пациенти, които не успяват да се откажат от вредния навик или искат да намалят вредата от употребата на тютюн, предвид свързаната с това етична дилема, или да предоставят информация на база наличните данни с цел пациентът да направи информиран избор.

Доктор Рекалде завършва медицина в университета в Гранада и работи в Андалуския Лекарствения и информационен център на Андалусия до 1983 г. Той е координатор на Центъра от 1994 г. насам. Д-р Рекалде е консултант по Здравния план на Андалусия и на Световната здравна организация за лекарствена информация. Автор на множество публикации и участник в няколко научни проекта, свързани с неговата област на специализация. В момента Д-р Рекалде е главен редактор на Boletín Terapéutico Andaluz и член на Техническия комитет на Център за лекарствена безопасност в Андалусия.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
v8YE


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...