!
Петък, 29 Март 2024
21
юли
 

Семир Абумелих:

Най-успешната формула за плащане на лекарския труд е твърда заплата плюс процент от извършената дейност

Докато опираме до един-единствен източник на заплащане, нищо ново няма да се случи, смята депутатът

Четвъртък, 21 Юли 2016 | 15:08:25 Надежда Ненова


Проектите за остойностяване на лекарския труд и медицинските услуги както на Министерството на здр

Проектите за остойностяване на лекарския труд и медицинските услуги както на Министерството на здравеопазването, така и на БЛС вероятно са много добри, но първо трябва да се види каква е крайната цел и да се нагоди начинът на плащане към нея. Това каза пред Zdrave.net депутатът от ГЕРБ Семир Абумелих.

Проектът за остойностяване на лекарския труд на Здравното министерство най-вероятно ще бъде готов през есента и тогава ще бъде представен на обществеността. От БЛС изготвят методика по съизмеримост на дейностите, която вероятно ще бъде представена на следващото Общо събрание на Лекарския съюз. Пред Zdrave.net зам.-председателят на съсловната организация д-р Галинка Павлова каза, че методиката се създава по френски модел, който включва 4000 единици медицински дейности и сега се работи върху адаптирането му в България.

„Имам голям опит в плащане на лекари и мога да кажа, че най-успешната формула е твърда заплата плюс процент от извършената дейност, т.е. хибрид между твърдата заплата и насърчаването на личния труд. И тази система си има негативите, защото макар чрез този допълнителен процент от извършената дейност да идва диференцирането между доктор и доктор, това насърчава и лошата практики в нашите болници на масовото приемане на пациенти. Затова първо трябва да се види каква е крайната цел и да се нагоди начинът на плащане към нея“, коментира Абумелих.

Според него е добра идея да се намали голямата ножица в заплатите между лекарите, макар че, по думите му, на практика няма заплати под 1000 лева. „900 лв. може да му е фиша, а бонусите колко са? Има болници, които дават бонусите в края на годината. През годината фишовете на докторите наистина може да съдържат скромните суми от 700-1000 лева и изведнъж в края на годината всеки получава по 20, 30, 50 000 лева наведнъж. Заплащането трябва да се гледа комплексно, а не само фиша със заплатата“, поясни той.

По думите на собственика на бургаската болница „Дева Мария“, първо трябва да се види каква е средната работна заплата в цялата страна. „Може да се окаже, че в София няма проблем, а проблемът е във Видин, например. Да се види колко доктори има в областите, от тях колко са специалистите във всяка специалност. Тогава се минава на друг вид решение. Искам да видя суровия материал – на какво наблягат и каква цел ще постигнат. Докато ги няма тези работи, всичко е празни приказки“, допълни Абумелих.

Той даде за пример модела при доболничната помощ в Австралия, където потребителската такса е оставена плаваща, а лекарят си я определя сам. „Това е довело до следния резултат – тези лекари, които са току-що завършили, си слагат минимална потребителска такса от 5 долара, а тези, които вече са с опит, имат по 30-40 долара потребителска такса. Това води до естествено пренасочване на леките заболявания, голямото натоварване, към младежите, а тези със сериозните заболявания са при професорите и доцентите“, каза той.

Според Семир Абумелих обаче решаващата дума ще е на НЗОК. „Който плаща, той поръчва музиката. В България го няма естествения подход – клиентът да решава къде да се лекува, а имаме административен подход. В момента политиката на здравеопазване не се води от Министерството на здравеопазването, а от НЗОК. Същевременно и самите висши служители на Касата, ако помислят, ще видят, че демонополизацията е в тяхна полза, защото в момента целия товар е върху тях. Не искаме да пада солидарния модел, но да има и допълнително здравно осигуряване. Няма лош и добър министър на здравеопазването, няма лош или добър шеф на Касата, системата е лоша“, заяви той.

Депутатът допълни, че единственото, което може да направи Здравната каса, е да провали всичко, което може да стане добро в нашето здравеопазване. „Докато тази институция е монополна и единствена, нищо хубаво не може да се случи. Всичко, което се прави, всички закони, всички наредби, всички идеи, които се случват в Министерството на здравеопазването, са в пряк конфликт с бюджета на Здравната каса. За да не е така, трябва да падне монопола на Касата и българинът да има право на избор къде да се осигурява. Докато опираме до един-единствен източник на заплащане, нищо ново няма да се случи“, завърши Абумелих.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
6#Cs


Всичко за коронавируса
Още новини
Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години
29.03.2024 16:47:45

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години

За изминалите 15 години Центърът за асистирана репродукция (ЦАР) към Министерството на здравеопаз ...

AI ще подобрява живота на оцелелите от инсулт
29.03.2024 16:12:38

AI ще подобрява живота на оцелелите от инсулт

Нова технология ще помага на здравните специалисти, пациентите и болногледачите да предскажат как ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...