!
Четвъртък, 28 Март 2024
10
март
 

НЗОК увеличи тройно цената, която покрива за изкуствените сърца

Сумата обаче все още не е достатъчна за най-модерните устройства, смята проф. Генчо Начев

Петък, 10 Март 2017 | 15:08:25 Полина Тодорова


Над три пъти е увеличена сумата, която НЗОК ще заплаща за т. нар. изкуствени сърца. Решение за то

Над три пъти е увеличена сумата, която НЗОК ще заплаща за т. нар. изкуствени сърца. Решение за това е взел на заседание на 9 март Надзорният съвет на фонда, съобщи за Zdrave.net представителят на пациентската общност Пламен Таушанов.

Тя обаче все още не е достатъчна, за да покрие най-модерните устройства, прилагани за пациенти, нуждаещи се трансплантация на сърце според председателя на Управителния съвет на Българското дружество по кардиохирургия проф. Генчо Начев.

Със същия аргумент и представителят на пациентската общност е гласувал против това решение.

Припомняме, до момента фондът заплащаше 50 000 лв., или четири пъти по-малко от стойността на изкуствените сърца, прилагани у нас. Поради това се налагаше пациентите да доплащат разликата от близо 150 000 лв., като за някои по спешност финансирането се осигуряваше по линия на Министерство на здравеопазването. Други обаче за съжаление не дочакваха помощта.

Заради проблема наскоро изпълнителният директор на УМБАЛ „Св. Екатерина“ и председател на УС на Българското дружество по кардиохирургия проф. Генчо Начев настоя в писмо до НЗОК касата да поеме изцяло стойността на изкуствените сърца. В него той припомняше, че няколко години в списъка с импланти на касата фигурира система за подпомагане на камерната функция на сърцето с реимбурсна стойност от 50 000 лв., но в същото време в „Света Екатерина“, която е и единственият център за поставяне на изкуствени сърца у нас, системите са закупени след финансиране от МЗ за повече от 200 000 лв. В писмото си проф. Начев отбелязваше, че няма пациент, който да може да доплати разликата от 150 000 лв., и молеше цената, която касата заплаща за системите, да се увеличи до реалната търговска стойност след преговори с фирмите-доставчици.

Средно на година от изкуствени сърца се нуждаят между 8 и 10 български пациенти. „Това са млади пациенти и за тях процедурата е животоспасяваща“, подчертаваше в писмото си проф. Начев.

След заседанието в четвъртък надзорниците са взели решение сумата, която покрива касата, да бъде увеличена на близо 162 000 лв. Тя е достатъчна, за да покрие моновентрикуларните устройства с пулсативен ток, които според проф. Начев обаче се използват в изключително редки случаи, до момента не са прилагано изобщо у нас, и като цяло са остаряла за тази сфера на медицината техника. „При случаите, които имаме при нас и които са мост за трансплантация, се използват устройства, които се слагат в гръдния кош, не се носи нищо на количка отзад, а само една чанта на рамо с батериите. Това е модерното нещо“, обясни проф. Начев за Zdrave.net.

Представителят на пациентите в надзора и председател на Българската асоциация за закрила на пациентите Пламен Таушанов, който е гласувал против това решение на касата, заяви за Zdrave.net, че е поставил въпроса дали въпросното изделие е прилагано някога на български пациенти, но не е получил отговор. “Доказателства, че такива сърца са използвани у нас, не бяха представени“, подчерта той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
gwu6


Всичко за коронавируса
Още новини
Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...