!
Петък, 19 Април 2024
14
ноем
 

Проф. Анна-Мария Борисова:

Между 30% и 50% са недиагностицираните диабетно болни у нас, а броят им расте

Вторник, 14 Ноември 2017 | 12:52:10 Надежда Ненова


Между 30% и 50% са недиагностицираните диабетно болни у нас, а броят им расте. Това каза председателят на Българско дружество по ендокринология проф. Анна-Мария Борисова на пресконференция днес по повод Световния ден за борба с диабета и официалния ста

Между 30% и 50% са недиагностицираните диабетно болни у нас, а броят им расте. Това каза председателят на Българско дружество по ендокринология проф. Анна-Мария Борисова на пресконференция днес по повод Световния ден за борба с диабета и официалния старт на Националната информационна кампания „Когато мислиш за своята кръвна захар, помисли и за сърцето си!“.

„Наше изследване показа, че недиагностицираните диабетици през 2012 г. са били 30%, а през 2017 – 50%. От тези, които през 2012 г. са били са с предиабет, 50% са станали диабетици“, поясни проф. Борисова. Тя допълни още, че Международната диабетна асоциация оценява, че 21 млн. или 16% от бременните жени в света през 2015 г. са имали някаква форма на хипергликемия през бременността. Затова се препоръчва създаване на национална правителствена програма за мониториране на незаразни болести, която включва и диабета.

Бременността при всяка жена с диабет тип 1 или тип 2 трябва да бъде планирана, за съжаление обаче това не се случва при 2/3 от жените, затова е нужно още при старта на бременността да се прави скрининг за откриване на недиагностициран диабет. Ако жената отговаря дори на един от 11-те показателя в скрининга, се назначават изследвания. Рисковите фактори включват: фамилна обремененост със захарен диабет, наднормено тегло или затлъстяване преди бременността, анамнеза за репродуктивни неудачи, гестационен диабет в предходна бременност, синдром на поликистозни яйчници, раждане на плод с тегло над 4 кг, ехографски данни за макрозомия и хидрамнион на плода, многораждали жени и възраст над 30 години.

„От 10 до 13% от бременните жени са имали диабет и преди да забременеят, а това крие определени рискове в рамките на бременността да се проявят усложненията от диабета и да се стигне до прееклампсия“, каза началникът на Клиниката по диабетология в Университетската болница по ендокринология проф. Цветалина Танкова.

Тя допълни, че при направен скрининг на 1600 жени в началото на тази година, при 29% от тях е открит гестационен диабет, който продължава до раждането и често след това претърпява обрат. „Гестационен диабет обаче се среща при 45% от жените, заченали по метода на асистираната репродукция“, поясни проф. Танкова.

Проф. Борисова пък уточни, че независимо от типа на диабета, по време на бременност лечението е само с инсулин.

Специалистите подчертаха, че скриниг и изследвания за диабет трябва да се правят два пъти – при старта на бременността при жени с повишен риск за диабет от класически тип, а през 24-25 гестационна седмица - при всички бременни жени, за които не е установен захарен диабет преди това, за да се изключи наличието на гестационен такъв.

Проф. Борисова наблегна на факта, че диабет и затлъстяване вървят ръка за ръка. „В България над 70% от хората са с наднормено тегло или затлъстяване. Говорим за истинска епидемия“, каза тя и допълни, че сме на първо място в Европа по смъртност от сърдечносъдови заболявания, които са част от усложненията на диабета. „Това е 65% от цялата смъртност в страната. Има тенденция за намаляване, но е далеч от това, което е постигнато в другите държави“, каза тя. По думите й, за да се намали рискът от диабет и сърдечносъдови заболявания, е достатъчно да се намали количеството на употреба на бялата захар.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
m9xM


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...