!
Четвъртък, 28 Март 2024
22
авг
 

Деян Денев:

Лекарства може да липсват и защото се изнасят

Понеделник, 22 Август 2016 | 15:08:25


Един лекарствен продукт може да липсва на пазара по редица причини. Той може да е разрешен за употреб

Един лекарствен продукт може да липсва на пазара по редица причини. Той може да е разрешен за употреба, да е регистриран в България, но например да се изнася. Това каза пред БНР директорът на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) Деян Денев.

Той припомни, че лекарственият списък в България постоянно се променя. „От една страна се включват нови продукти, а от друга отпадат тези, които вече не са нужни. Това, което се наблюдава през последните три години е, че продуктите, които навлизат, са доста по-малко от тези, които отпадат. Ако трябва да ги разделим на две групи – тези продукти, които се произвеждат от различни производители, там е най-големия брой отпадащи продукти“, каза Денев.

Според него обаче и там проблемът не е толкова голям, защото когато един производител оттегли продукта си, други продукти на други производители, но със същата съставка, остават на пазара.

„Задълбочава се обаче тенденцията на оттегляне на продукти, при които съответната активна субстанция се произвежда само от един производител. Тази година има вече 5-6 такива оттегляния. За тези продукти, които се произвеждат от един-единствен производител и здравната каса ги заплаща, задължително компанията трябва да предостави определена отстъпка на НЗОК. И, да, някои отстъпки не бяха договорени, но се намери начин пациентите да не останат без лечение“, допълни той.

Деян Денев отбеляза, че има ред за внос на лекарствени продукти, които не са разрешени за употреба, който се осъществява от търговци на едро по заявка на болниците с разрешение на държавните органи. „Но това е доста сложна процедура, която при един лекарствен продукт, от който има постоянна нужда за хронично болни пациенти, е много трудно да задоволи потребностите. Най-добрият вариант е лекарството да бъде на пазара по нормалния ред. Вносът на неразрешени за употреба лекарствени продукти е инцидентен“, коментира той.

По думите на Денев основната причина за изчезването на лекарствени продукти от пазара е прилагането на правилото „най-ниска цена“ на ниво производител. „За да се продава един медикамент у нас, производителят не може да регистрира цена, която е по-висока от най-ниската цена в определен брой държави. В някои случаи обаче най-ниската цена е въпрос на изключение – временно предоставена отстъпка в дадена страна за определен период от време, заради това става официална в България. Крайната цена за пациента обаче не е най-ниска, защото лекарствата у нас обаче остават скъпи заради високото ДДС“, категоричен беше той.

„В ЕС само две са държавите, които ползват общата ставка ДДС върху лекарствата и това са Германия и Дания. Ние сме третата държава. Всички останали държави в ЕС ползват диференцирана ставка. Явно правилото е да се ползва диференциална ставка, за да се спестяват пари както на обществените фондове, така и на пациентите“, допълни Деян Денев.

Според експерта, връщането на изтеглените лекарства може да стане чрез преразглеждане на правилото „най-ниска цена“, като се използва не най-ниската цена и търсенето на изключение, а правило, като например средната от трите най-ниски цени. Не трябвало обаче да се допуска това да доведе до увеличаване на цените на лекарствата. „Ако се прилага такова правило, то да се прилага оттук насетне, без да води до увеличаване на цените“, каза Денев.

Директорът на ARPharM уточни, че според статистическите данни няма големи групи пациенти, чието лечение да е застрашено заради изтеглянето на медикаментите от пазара, тъй като за всяко заболяване има други възможности за терапия.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
VR7%


Всичко за коронавируса
Още новини
Откриха Отделение по нуклеарна медицина в УМБАЛ „Пълмед“
28.03.2024 10:59:32

Откриха Отделение по нуклеарна медицина в УМБАЛ „Пълмед“

В структурата на УМБАЛ „Пълмед“ – Пловдив вече работи Отделение по нуклеарна ме ...

Андрей Марков: Мораториум за нови дейности в момента говори за тежка корупция
28.03.2024 10:16:53

Андрей Марков: Мораториум за нови дейности в момента говори за тежка корупция

В момента нашата позиция би изглеждала като на умряло куче нож да вадим. Това заяви пред Нова тел ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...