!
Петък, 29 Март 2024
18
окт
2
 

Д-р Ангел Кунчев:

И най-евтиното лечение срещу грип е пет пъти по-скъпо от ваксината

Сряда, 18 Октомври 2017 | 11:51:48 Надежда Ненова
2

Всяка година от грип умират между 250 и 600 000 души по света. Част от тях са и в България, но въпреки че знаем тези статистики, процентът на имунизирани у нас е изключително нисък. Той никога не е надвишавал 4%, а в последните години се движи меж

Всяка година от грип умират между 250 и 600 000 души по света. Част от тях са и в България, но въпреки че знаем тези статистики, процентът на имунизирани у нас е изключително нисък. Той никога не е надвишавал 4%, а в последните години се движи между 2-3%. Това съобщи д-р Валери Цеков, председател на Българското сдружение по иновативна медицина (БСИМ), на пресконференция днес по повод старта на годишната информационна кампания за повишаване на осведомеността за грип.

„С общи усилия се надяваме да променим този срамен резултат от имунизациите. Той означава само, че тези 2%, които са имунизирани, са предпазени, но не може да повлияе на обществения имунитет“, каза главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Той поясни, че три мита пречат на грипната ваксинация. „На първо място е митът, че ваксината може да ни разболее. От чисто медицинска гледна точка това е абсурдно. Ваксината не се състои от жив грипен вирус, а само от антигените, които помагат да се изгради имунитет. Вторият мит е, че очакванията към ваксината са неоправдани. Очакванията са да защитава от всички вируси до юни месец. Тя предпазва само от тези вируси, за които е направена. Разликата между респираторните заболявания и грипа е съществена – при грипа нещата са по-сложни – изключително силно изразена отпадналост и има рязко начало. Третата теза е, че всичко е световна конспирация и това е от полза само на фармаиндустрията. Реално фармабизнесът е най-незаинтересован от това да се правят ваксинации, защото и най-неусложнената форма е много по-скъпа. Цената на ваксината е 10 лева, а най-евтиното лечение – 50 лева“, каза д-р Кунчев.

„Месец октомври отбелязва началото на новия грипен сезон. Ваксината е от полза за всички възрастови групи, но е най-важна за рисковите групи. Това са бременните, хората с хронични заболявания, възрастните над 65 години, настанените в заведения за дългосрочни грижи, деца от 6 до 59 месеца и здравните работници. Липсата на ваксина може да доведе до хоспитализация и до смърт. Над 90% от смъртните случаи са при възрастните хора. По тази причина СЗО препоръчва поне 75% от тях да бъдат ваксинирани. Повечето европейски държави са приели тази препоръка, но въпреки това се ваксинират един от трима. Здравните работници също са изложение на по-голям риск“, каза ръководителят на офиса на СЗО за България д-р Скендер Сила.

По думите на експерта на СЗО доц. Михаил Околийски би трябвало да осъзнаем възможността да вземем мерки, които могат да ни спестят както страдание, така и много пари.

Експертите подчертаха, че октомври и началото на ноември е моментът да се сложи ваксината, защото са нужни две до три седмици да се развие имунитет и когато грипът атакува, да сме готови да го посрещнем.  



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
A8xr

UK doctor 24.10.2017 01:01:46

Има разбира се - oseltamivir, zanamivir, peramivir. Но тук става въпрос за профилактика, а не за лечение.

Гост 18.10.2017 13:27:35

Няма лечение срещу грип


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...