!
Четвъртък, 28 Март 2024
15
ноем
 

Из пресата: Набеден спешен медик, имунизации, проблеми на диабетноболните

Вторник, 15 Ноември 2016 | 15:08:25


„Обитатели на квартал „Факултета“ в София набедиха лекар от Центъра за спеш

„Обитатели на квартал „Факултета“ в София набедиха лекар от Центъра за спешна помощ за пиян, заснеха го с телефон как залита и качиха клипа в интернет. Инцидентът според "оператора" станал късно вечерта в неделя. Докторът бил извикан за пациент, но пристигнал във видимо нетрезво състояние. Близките на пациента въобще не го допускат до болния, отпращат го и се обаждате Центъра за спешна помощ за друг доктор. Спешният медик обаче обяснява, че е трезв и залитането е от проблем с краката, дори им обещава да даде проба с дрегер“, разказва днес „Монитор“.

„Въпросният лекар въобще не пие и е един от най-добрите в центъра. През месец август му беше открито тежко неврологично заболяване, заради което пие силни лекарства, от които се получава поклащане в походката, обясни пред "Монитор" директорът на центъра д-р Георги Гелев“, пише още вестникът и допълва: „Действително той не пие. Представи епикризите си и лекарствата, които приема. Залитането е напълно закономерно при тези силни медикаменти, обясни Катя Сунгарска от ЦСМП. Когато се прибрал от "Факултета", бил в тежко състояние и се наложило колегите да му окажат медицинска помощ.“

Изданието разказва още: „Веднага вместо него при пациента бил изпратен друг екип. Въпросният болен бил с високо кръвно. Той е чест пациент на Спешна помощ, тъй като е диабетик, хипертоник и също страда от неврологично заболяване. Медиците веднага му предложили да го закарат в болница, но болният от "Факултета" отказал категорично да бъде хоспитализиран. Съпругата му пък отказала да говори повторно с представители на спешния център. Според лекари тя не искала да обостря отношенията си с тях, тъй като често й се налагало да вика линейка заради мъжа си.“

Междувременно залитащият доктор е подал оставка от ЦСМП, като обяснил на колегите си, че не иска заради проявите на болестта му да бъде уронван престижът на центъра, информира публикацията.

Ежедневниците се спират на становището за имунизациите у нас, разпространено вчера от общопрактикуващите лекари. „Лични лекари, педиатри и експерти предлагат редица промени за подобряване на държавната програма за задължителна ваксинопрофилактика. Сред тях са включването на повече ваксини в задължителния календар, по-добра организация на търговете за ваксини, за да няма липси, както през последните години и въвеждането на по-строг контрол върху изпълнението на задължителните имунизации“, четем в „Стандарт“.

„Според експертите трябва да се обмисли разширяване на имунизационния календар с ваксини срещу менингит тип Б и варицела. Те настояват да се помисли и за въвеждане на други национални програми за профилактика на ваксинопредотвратими заболявания - ротавирусни инфекции, сезонен грип - за рисковите групи, хепатит“, продължава вестникът.

„Според експертите трябва да се премине от "кампанийност" към "постоянно информиране" за ползите от имунизацията, безопасността на ваксините, както и нежеланите последици от отказа да бъдат приложени. Специалистите са на мнение, че държавните институции трябва да въведат по-сериозен контрол и санкции върху тези, които отказват прилагането на ваксини от задължителния имунизационен календар, при липса на противопоказания, и по този начин излагат на повишен риска останалата част от населението. Сега има предвидени в закона глоби за родители, но те не се налагат“, пише още изданието.

Вчерашният Световен ден за борба с диабета се отбелязва от няколко издания. В „24 часа“ четем: „460 000 души страдат от диабет у нас, от тях 2000 са деца. Още поне 200 000 болни не са регистрирани. С всяка година възрастовата граница драстично пада. Най-малкото дете, диагностицирано с диабет е 9-месечно бебе, съобщи за "24 часа" Елисавета Котова, председател на Национална асоциация на децата и младите хора с диабет.

Според нея най-належащо за пациентите е отпускането на повече тест ленти за измерване на кръвната захар. До 18 г. заболелите имат право на 1100 ленти годишно, а след пълнолетие броят им пада на 300.“

Броят на тест-лентите може да се увеличи, научаваме пък от „Телеграф“. „НЗОК може да увеличи тест-лентите, чрез които се контролира кръвната захар на всички болни от диабет през 2017 г. Това каза проф. Цветалина Танкова от Университетската специализирана болница за активно лечение по ендокринология "Акад. Иван Пенчев" по време на отбелязването на Световния ден за борба с диабета вчера. В момента НЗОК осигурява 1100 тест-ленти годишно за децата до 18-годишна възраст и 300 тест-ленти за възрастните, страдащи от захарна болест, което е крайно недостатъчно. От НЗОК потвърдиха, че се водят такива консултации с цел всички пациенти да имат право на 1100 тест-ленти годишно“, пише изданието.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
7Rm$


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...