!
Петък, 19 Април 2024
06
март
 

Из пресата: Медицински туризъм, непълнолетни родилки, цени на лекарства

Понеделник, 06 Март 2017 | 15:08:25


„Англичани, испанци и италианци идват у нас организирано от туристически фирми, за да лекуват зъби и

„Англичани, испанци и италианци идват у нас организирано от туристически фирми, за да лекуват зъби и да слагат зъбни импланти, да коригират зрението си, за операции и лечение на ортопедични проблеми. Те предпочитат нашата страна не само заради високото качество на услугите, но и заради ниските цени, показват данни на Клъстъра за здравен туризъм в България”, пише днес „Монитор”.

„Хубавото е, че това са здравноосигурени лица, за които плаща съответният здравноосигурителен или застрахователен фонд, а не социално слаби. Това каза за "Монитор" председателят на клъстъра д-р Венцислав Стоев и уточни, че те пристигат с чуждестранни туроператорски фирми. Повечето от тях идват определено за лечение и съвсем малка част се интересуват и от друг тип туризъм, като например музеи, природни, исторически и етнографски паркове, допълни д-р Стоев”, уточнява вестникът и посочва: „По данни на Клъстъра за здравен туризъм разликата в цените на медицинските и стоматологичните услуги в нашата страна и във Великобритания е близо 30 на сто, а с Швейцария - дори 80%. В САЩ те са по-скъпи спрямо тези у нас с 80, а в Русия с 40 на сто. С 40% е по-евтино у нас и от Турция. Освен това във Великобритания за планово лечение се чака понякога и над шест месеца.”

Дванадесет клиники от цялата страна към момента приемат задгранични пациенти чрез клъстъра. Те са в София, Пловдив, Бургас, Варна и Стара Загора, пише още изданието.

Подобна информация откриваме и в „Телеграф”, който пък информира за същото поведение на българи, работещи зад граница. „Българи, които работят в чужбина, масово използват отпуски, за да се върнат в родината и си лекуват зъбите. Това споделиха пазарджишки стоматолози, които са запълнили часовете си за прегледи и манипулации за месец напред със заявки от пациенти, работещи зад граница. Нашенците предпочитат да ползват стоматологичните услуги у нас, тъй като им излизат значително по-евтино в сравнение с цените в западните европейски страни. По-ниски са цените за поставяне на пломба с фотополимер например, които се движат между 50 и 70 лв., обикновената бяла пломба също е на сметка - до 30-40 лв. в зависимост от сложността на манипулацията”, информира публикацията.

„Труд” обръща поглед към непълнолетните родилки и проблемите на лекарите с тях. „Езиковата бариера е най-голямата трудност, която срещат лекарите при общуването с млади майки от ромски произход, съобщиха медици и експерти в Сливен по време на дискусия, организирана от сдружение "Жажда за живот".

Поради езиковата бариера много ромски родилки не разбират обясненията на докторите и нуждата от прегледи за тях и децата им”, четем във вестника.

„Някои майки нямали лични лекари и не са уведомили никого за бременността си.

Проверка на "Жажда за живот" в ромския кв. "Надежда" установила, че някои лични лекари не посещават родилките до 24 часа след изписването им.

Статистиката на МБАЛ "Д-р Иван Селимински" в Сливен показва, че през 2016 г. всяка 6-а родилка там е била непълнолетна. При 1287 раждания 209 от майките са били под 18-годишни, а 5 от тях на 13 г. 80% от преждевременните раждания са на малолетни ромки”, посочва изданието.

„Сега” пък информира за резолюция на Европарламента, свързана с лекарствата. „Евродепутатите одобриха резолюция, призоваваща за поевтиняване на лекарствата, съобщиха от пресслужбата на ЕП. Документът беше одобрен по време на пленарната сесия в Брюксел с гласовете на 568 депутати, като само 30 се обявиха против. Документът призовава Съвета на ЕС и ЕК да позволят на държавите членки да договарят по-ниски цени и да засилят сътрудничеството на европейско ниво, за да се гарантира достъпът до лекарства в целия ЕС”, съобщава вестникът.

„Евродепутатите отбелязват, че напоследък са установени поразителни разлики между държавите - членки на ЕС, по отношение на продажбите и достъпността на иновативни лекарства. Според тях това може да се дължи на няколко фактора, сред които формиране на цени и системи за възстановяване на разходите, логистика и проблеми по складирането, ниско качество на лекарствата, недостатъчно производство и неправилна употреба, както и прекалено стриктни правила за патенти. Одобрената резолюция не е със задължителен характер”, четем още в изданието.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
QD2x


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...