!
Петък, 19 Април 2024
07
юни
 

В пресата: 3 лв. за копие на документ иска болница

Вторник, 07 Юни 2016 | 15:08:25


„Болници дерат пациенти и близките им с баснословни такси за копия на докуме

„Болници дерат пациенти и близките им с баснословни такси за копия на документи, като тарифите са между 3 и 10 лева на страница.” Това пише днес „Телеграф” след своя проверка. „При един от случаите дъщеря на починала пациентка е броила над 200 лева за папка с дубликати от медицинската история от престоя на майка си”, допълва изданието.

Според публикацията, в повечето болници тарифите за копие на страница медицински документи тръгват от левче. В болницата в Лом обаче искали по 3 лева за дубликат, за което е подаден сигнал в ЦЗПЗ.

„Майка ми почина в болницата в Лом. Настоях за заверени преписи на документите от престоя й там и ми бяха поискани по 3 лева за всеки. Така общата сума надхвърли над 200 лева”, разказа авторът на сигнала Нели Филипова. Филипова, която е адвокат, посочи, че майка й е била приета за кратко в лечебното заведение заради счупване на двете ръце, а след това и поради влошаване на общото състояние. Жената потърсила лекари в Лом за роднината си, след като първоначално се обърнала към спешна помощ в Монтана. Оттам обаче поискали по 45 лева за рентгенова снимка, защото случаят не бил спешен и дори направили забележка на пенсионерката и дъщеря й, че са отишли в извънработно време. „Лекарката в Монтана започна да ни крещи и изобщо се държа изключително грубо, дори не предложиха стол на майка ми да седне. Затова решихме да отидем в Лом, където очаквахме, че отношението ще е по-добро”, споделя Филипова.

В болницата наместили ръцете на жената и я отпратили, но дни по-късно тя отново постъпила там заради влошаване. Пет дена по-късно обаче тя починала, като посочената диагноза в документите е пневмония. „След кончината на майка си Нели остава със съмнения за оказаните грижи и заради това решава да изисква всички документи около проведеното лечение. Освен че брои над двеста лева за документите, тя намира и неточности в тях. "Попаднах на документи с невярно съдържание - например в тези, когато тя беше в болницата заради счупването, пише, че е пренощувала в болницата и са й вливали системи. Това не е вярно", категорична е Филипова и допълва, че ще провери докрай всичко около случая с майка си”, четем още в „Телеграф”.

Ежедневникът отбелязва, че няма нормативна уредба, която да нормира цената на копията на медицинската документация и поради тази причина всяка болница може да определя каквато си иска сума за подобни услуги.

Очаквано, една от темите, които привличат вниманието на пресата днес, е заплатата на шефката на инспектората към МЗ Пенка Белева. „Заплатата от близо 10 000 лева, която получила шефката на инспектората на здравното министерство Пенка Белева за месец март, е напълно законна, заявиха на брифинг от ведомството. Според нейните колеги Белева си заслужила парите, тъй като работила през съботите и неделите и дори навръх 3 март”, четем в „Труд”.

„С допълнителните часове тя успяла да си заработи 6000 лева отгоре върху заплатата си от 3700 лв., разясни главният секретар на МЗ проф. Пламен Кенаров. Така се оказва, че Пенка Белева е заработила сумата от почти 10 000 лева заради извънредния си труд през съботите и неделите. Тя и още двама служители от инспектората били натоварени с нелеката задача за месец да изготвят доклад за обществените поръчки в министерството”, обяснява вестникът.

„Кенаров обясни, че заедно с нея от инспектората са работили още трима служители, като са проверявали всички обявени обществени поръчки за две години назад, за да представят доклад, поръчан от кабинета. По думите му обаче те не са взели колкото Белева-Тасева. Главният секретар заяви, че публикуваният преди дни фиш със заплатата й не отговаря на вида на фишовете в МЗ. Според него той е манипулиран”, допълва „Монитор”.

„Проф. Кенаров отчете, че в резултат на проверки от МЗ в болници, спешни и хемодиализни центрове е прекратено незаконно изразходване на 12 437 000 лв. Други над 12 млн. лв. обаче били изразходвани незаконосъобразно и за тях е сезирана прокуратурата”, пише още вестникът.

Вестниците се спират и на осъдените за смъртта на родилка и бебето й лекари. „Немарливост, довела до смъртта на родилка и бебето й, коства на габровски лекар 5-годишно лишаване от свобода, съобщи БНР. Окръжният съд в града призна за виновен д-р Димитър Ангелов от габровската болница. Освен него присъда отнесе и дежурната лекарка, водила раждането, д-р Севдалина Колева.

Безхаберната лекарка получи условна присъда от 3 години и бе лишена от право да упражнява професията си за 3 години. Делото приключи на първа инстанция след година и половина протакане и общо 3 комплексни съдебно-медицински експертизи”, четем в „Новинар”.

„Случаят е от 2013 г. Тогава 30-годишната Десислава Манолова почина в плевенската болница. Жената бе транспортирана от Габрово в изключително тежко състояние. Бременната постъпила в габровската болница на 12 септември 2013 г. след преносване. Остава там две седмици, през това време й е поставен абокат и се правят вливания, но ръката й се възпалява и системата е преместена на другата. Раждане обаче не е предизвикано. На 25 септември младата жена вдига висока температура. Според свидетелските показания д-р Ангелов изобщо не е бил в болницата. Обаждат му се по телефона и той нарежда да й се направи инжекция с аналгин, смятайки, че причината е инфекцията от абоката. Според вещите лица обаче жената се е заразила със стафилококи в отделението и е развила пневмония. На следващия ден д-р Ангелов разпорежда цезарово сечение и си тръгва от болницата. Д-р Колева, която застъпва на дежурство, обаче не прави операцията. Бебето се ражда по естествен път, но няколко часа по-късно умира заради поглъщане на околоплодни води. На майката е открит сепсис. На следващия ден Десислава Манолова е транспортирана в Плевен в тежко състояние, където лекарите не успяват да я спасят”, припомня „Сега”.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
sCfe


Всичко за коронавируса
Още новини
Бойко Пенков и Добромира Карева са назначени за зам.-министри на здравеопазването
19.04.2024 19:21:00

Бойко Пенков и Добромира Карева са назначени за зам.-министри на здравеопазването

Със заповед на министър-председателя Димитър Главчев за заместник-министри на здравеопазването са ...

Медицинските кадри, лекарствата и профилактиката във фокуса на съвет на ЕС
19.04.2024 17:21:24

Медицинските кадри, лекарствата и профилактиката във фокуса на съвет на ЕС

„Здравна работна сила“, „Гарантиране на доставките на лекарствени продукти&ldqu ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...