!
Петък, 29 Март 2024
28
окт
 

В пресата: Плащания за лекарства, пациентски проблеми, лекарски проблеми

Петък, 28 Октомври 2016 | 15:08:25


  „Военните лекари от ВМА да имат право след ра

 

„Военните лекари от ВМА да имат право след работно време на частна практика. Това гласуваха вчера депутатите от комисията по отбрана в НС, когато разглеждаха поправките във военния закон”, пише днес „Телеграф”.

„Шефът на ВМА ген. Николай Петров се аргументира с обстоятелството, че армията страда от дефицит на лекари, които напускат, и единият от начините да бъдат задържани е да им се разреши да практикуват извън работно време. Зам. военният министър Атанас Запрянов допълни, че армията има нужда от 170 лекари”, допълва вестникът.

„Труд” се спира на поредното отпускане на средства от резерва на касата за онколекарства и отбелязва, че според мениджъри на големи болници у нас се наблюдава безпрецедентно увеличение на разходите за медикаменти за сметка на лечението в болници и ДКЦ.

„Според медиците увеличаването на разходите за медикаменти, както и купуването им на нереално високи цени, на практика е източване на обществените пари за здраве”, пише изданието.

„Земя” се спира на проблема на хората с диабетно стъпало. „Около 20 хиляди пациенти с диабетно стъпало са под въпрос дали ще продължат да се лекуват, алармира на пресконференция Мариана Александрова от сдружение "Диабет, предиабет и метаболитен синдром", предаде Нюз.бг. Вече 6000 болни с диабетно стъпало са спрели да се лекуват заради цената на лечението и скъпоструващите изследвания”, пише вестникът.

„Александрова обясни, че най-важното за тях е актуализиране на лекарствения списък от скъпоструващи лекарства, тъй като за последните 20 години, той не е актуализиран. По думите й би следвало да се извадят от списъка лекарствата, съдържащи веществата габапентин и прегабарин, тъй като заради появата на генерици те вече са значително по-евтини.

Оказва се, че заради скъпоструващите изследвания, за да получат зелена рецепта за тези лекарства, болните от диабетно стъпало трябва да вземат три направления от личния лекар за трима различни специалисти, някои от които в специализираните университетски болници. Така пациент от Видин трябва да се разходи до Плевен, за да бъде прегледан, което не е по силите на болните”, допълва публикацията.

„24 часа” обръща поглед към проблемите на спешната помощ през погледа на началника на спешното отделение в Александровска болница д-р Николай Хубанов. „Когато човек 8 пъти е отишъл в спешното, за да му измерят кръвното, значи трябва да се види защо го прави и да проумее, че неспешните услуги няма как да бъдат безплатни, казва д-р Николай Хубанов.

Ред в тези отношения безспорно е на път да внесе новият медицински стандарт по спешна медицина. „Той е иновативен, модерен, но дали ще може да се изпълнява в пълен обем в практиката, зависи на първо място от ресурса: кадри и финансиране", смята той. Големите спешни центрове на Запад функционират добре в резултат на много добрата сметка на съответната държава какво и докъде може да осигури с обществено финансиране. Там, когато прекаляваш и търсиш системата, без да имаш нужда, винаги имат начин да те накарат да го разбереш, допълва докторът. Според него проблемът не са толкова неосигурените и малцинствата, а по-скоро осигурените - те ползват много повече спешната помощ”, четем във вестника.

„Много по-страшен обаче е проблемът с кадрите. Навсякъде в спешните структури има свободен щат, включително и във водеща болница като "Александровска". Защо е така? Първо, работата е тежка и неблагодарна, и второ - спешната медицина е изтърсакът на медицината, никой не я припознава като сериозна специалност, въпреки че е призвана да бъде основна, смята д-р Хубанов. Все още не е възприета от консервативните тесни специалности. "Докато не умре и последният доктор у нас, който е чувал израза: "Махни ги тия боклуци спешните", качествена спешна медицина няма да има", твърди докторът с над 20-годишен стаж”, допълва вестникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
fRG5


Всичко за коронавируса
Още новини
БЛС за поредната атака срещу лекар: Необходима е промяна на обществените нагласи
29.03.2024 15:07:43

БЛС за поредната атака срещу лекар: Необходима е промяна на обществените нагласи

Българският лекарски съюз осъжда поредния случай на агресия над медицинско лице и изразява своята ...

Проф. Дудов: България продължава да е сред страните с най-висока смъртност от онкологични заболявания
29.03.2024 14:31:21

Проф. Дудов: България продължава да е сред страните с най-висока смъртност от онкологични заболявания

На 29 и 30 март София e домакин на Национална конференция по онкология под надслов „Нови ле ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...