!
Четвъртък, 28 Март 2024
28
юни
 

В пресата: Отново основен и допълнителен пакет, липса на алерголози, проблеми в спешна помощ

Вторник, 28 Юни 2016 | 15:08:25


„Здравната реформа на министър Петър Москов за двата пакета в системата - о

„Здравната реформа на министър Петър Москов за двата пакета в системата - основен и допълнителен, влиза на поправителен изпит в парламента. Вчера в деловодството на НС бе внесен новият вариант на Закона за здравното осигуряване, след като КС отмени текстовете за разделянето с мотива, че критериите за това не са ясни“, четем днес в „Стандарт“.

„В основния влизаха социално значими заболявания, които ще се покриват на 100% от НЗОК, а в допълнителния бе предвидено да се включат заболявания, за които болниците да съставят списък на чакащи.

В новия проект сега подробно са изброени критериите за лечение по всеки от пакетите, които този път включват бременни, родилки и деца, но отново се посочва, че повече конкретика ще има в наредба на здравния министър, която ежегодно ще се издава на 31 октомври“, пише още изданието и допълва: „В нея ще бъде даден срокът за изчакване на терапия. Разделянето на пакетите трябва да влезе в сила от 1 април догодина.“

„Монитор“ пък алармира, че в столичните болници няма дежурни алерголози. „В сезона на кърлежите и тигровите комари, които разнасят зика, софийските болници масово са без дежурни алерголози и токсиколози след 14 часа, нощем и в празнични дни. Това установи репортерска проверка на "Монитор", направена по сигнали на читатели“, информира ежедневникът.

„Единственото място, където на човек може да бъде сложена противошокова инжекция, е спешната болница "Пирогов". Там на разположение денонощно в дежурен кабинет има както алерголог, така и токсиколог. Другият вариант е противошокова инжекция да бъде направена във всеки частен кабинет срещу 50-60 лева“, обяснява публикацията.

„Телеграф“ ни предлага интервю с председателката на асоциацията на спешните медици Десислава Кателиева, която отрича обвиненията, че колегите й взимат пари, за да карат пациенти в определени болници. „Това няма как да стане, освен ако не са имали сключен граждански договор. Виждала съм да се случва, но за целта задължително се сключва договор между болницата и спешните медици“, обяснява д-р Кателиева и пояснява: „Щом имат договори, значи не противоречи на закона.“

Колкото до моралната гледна точка, щом пациентът е заведен в лечебно заведение, където ще му бъде оказана квалифицирана медицинска помощ, то това е нормално, смята тя.

„Истината е, че стандартът по спешна медицина не е факт като приложение. Да, съществува като нормативен акт, но няма задължителен характер и не е наложен. А когато това се случи, ще се въведат правила, които ще урегулират нещата и няма да се взимат решения в хаоса. Всеки болен ще бъде каран в най-близкото заведение, където може да му се окаже помощ“, твърди д-р Кателиева.

По думите й, проблемите в столичната спешна помощ започнали да се задълбочават през август 2015 г., когато се сляха ЦСМП София-град и София-област. „Идеята на здравно министерство беше, че с това сливане ще се постигне оптимизация на дейността, ще се подобрят условията на труд и дори ще се подобри оказването на спешна медицинска помощ. За съжаление обаче това не се случва. Обещаха да открият допълнителни филиали, но до този момент и те липсват. Също така условията за работа не са се променили“, коментира шефката на НАРСМП и отбелязва, че средствата, предвидени за увеличаване заплатите на спешните екипи, са отишли за увеличаване заплатите на администрацията. „Съгласна съм, че да работиш в администрацията на Спешна медицинска помощ е отговорна задача, но далеч не е толкова рискова и стресова, колкото на колегите, които са на терен. Затова беше редно парите, които са предназначени за тях, наистина да стигнат до тях. А не както се случи - лекар с две специалности да получава 7% увеличение на заплата си, този, който отговаря за архива, да вземе 35% отгоре“, казва тя.

В същото време от думите й става ясно, че според нея не е редно да се разгласява какви са заплатите в спешна помощ. „Меко казано, неправилно е да се изнася подобна информация“, смята тя и се обосновава така: „Назовавайки публично сумите, които тези здравни работници вземат, може само да увеличи агресията към тях.“

Кателиева прогнозира, че протестите на спешните медици ще се слеят, защото: „Преди около две седмици излязоха колеги, които се оплакаха, че в техния център не са увеличени заплатите. 14 дни след това излязоха други, чиито пари не са вдигнати в обещания размер. Освен това започват да излизат и други проблеми, които са установени през последните месеци. Очевидно е, че има напрежение, но не виждам то да се разрешава. Не мисля, че има диалог между ръководството и колегите ми, и докато това не се промени, не мисля, че ще има положително развитие.“



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
v*Wu


Всичко за коронавируса
Още новини
Мобилно приложение ще помага на пациентите да намират аптеките, от които да купят лекарствата си
28.03.2024 15:39:33 Надежда Ненова

Мобилно приложение ще помага на пациентите да намират аптеките, от които да купят лекарствата си

Мобилно приложение ще помага на пациентите, които изпитват затруднения да открият своя лекарствен ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...