Родители на трансплантирани деца доплащат за жизненоважен за тях медикамент. Става въпрос за имуносупресор под формата на сироп. Той се приема след трансплантация с цел потискане на реакцията на отхвърляне. До доплащането се стига поради обичайната причина – поява на по-евтин медикамент в Позитивния лекарствен списък – в случая таблетна форма на същото лекарство.
„За съжаление от няколко години имаме проблем с лекарствата, които се доплащат в един или друг момент“, посочи пред Zdrave.net Радка Йорданова, която е председател на Асоциацията на чернодробно трансплантираните и майка на 8-годишно дете с трансплантиран черен дроб. Тя припомни, че неколкократно различни здравни министри са уверявали, че имуносупресорите не трябва да доплащат, но това не се е случило.
В конкретния случай доплащането е станало факт от началото на тази година поради вписването с един и същи код на двете форми на медикамента, едната от които обаче е по-евтина. В резултат се налага доплащане в размер на 8 лева. Йорданова посочи, че то не е голямо, но въпросът е принципен и отбеляза, че е имало случаи, при които е трябвало да се доплащат далеч по-сериозни суми.
В конкретния случай, по думите на Йорданова, дискриминирани се явяват най-малките деца и пациентите на междинни суми. „Сега сумата е малка, но през годините сме виждали и други цени. Ще стане така, че ще има родители, които в даден момент няма да си платят лекарството, а при неприемането му рискът от отхвърляне на орган е почти 100%“, заяви тя. „Не можем да са си позволим един администратор да рискува живота на деца и възрастни“, допълни Йорданова.
Тя съобщи още, че до НЗОК и Министерство ще бъде изпратено писмо с искане за решаване на проблема. В случай, че това не се случи, от асоциацията се заканват да организират протест на 1-ви юни, когато се отбелязва Денят на детето.