„Няма логика да не кажеш нещо, което те тревожи. Аз какво работя тогава“? С тези думи управителят на НЗОК проф. Камен Плочев защити действията си, свързани с проблемите, касаещи дълговете на здравната каса към чужди клиники, заради които му бе поискана оставката. Скандалът доведе до искане за изслушване на шефа на здравния фонд пред депутатите от здравната комисия. Участие в него обаче взеха представителите на всички съсловни организации, пациентската общност и други.
По време на изслушването стана ясно, че проф. Плочев е раздал на депутатите от здравната комисия 19 папки с доклад, свързан с проблема. Председателят на здравната комисия д-р Дариткова обаче, му напомни, че те не са достатъчно за всички членове на здравната комисия, които са общо 22.
„Проблемът е, че не можем да си платим сметките“, категоричен беше проф. Плочев. Той представи подробна справка за дълговете на НЗОК, касаещи лечението на български граждани в страни от ЕС. Към 31 януари 2018 те възлизат на 271,200 млн. лева, като огромна част от тях – 72%, са свързани с оказване на болнична помощ. Проф. Плочев разказа, че на 20 януари тази година е постъпило писмо от Германия, с което се алармира, че страната ни се забавя в изплащането на задълженията към немската държава. Той предупреди, че като цяло зачестяват писмата от държави-членки на Европейския съюз, с изказани подобни притеснения. Общото мнение от тях е, че страната ни е посочена като неизряден платец. Нещо повече – проф. Плочев съобщи и за постъпили в касата опалвания от страна на пациенти за проблеми, свързани с тяхното лечение в чужбина. Броят им за 2017 г. по думите му е бил 332, а за 2016 – 334. Той разказа и, че вчера е разговарял с баща на дете, което се нуждае от трансплантация на костен мозък във Великобритания и обясни, че родителят е алармирал, че от британската каса са поискали да се намери друг начин на заплащане, именно заради проблема с НЗОК.
Проф. Плочев потвърди, че е получавал заплахи, като дори сподели, че те са оказали влияние на здравословното му състояние. „В момента съм на лечение“, заяви той, но въпреки това посочи, че ще се въздържи да каже името на човека, който го е предупредил за последиците за него, ако не се оттегли от касата.
Във всеки случай проф. Плочев подчерта пред депутатите от ресорната комисия, че му се иска да намери общ път, по който да се реши проблема и това да стане без „паника, истерия и твърдения, че идва апокалипсис в медицината“.
Въпреки това обаче проф. Плочев бе остро критикуван от председателя на комисията д-р Даниела Дариткова, която го обвини, че не познава нормативната и законова уредба. „Непознаването на законовите процедури и работата на отделните институции не би трябвало да е част от профила на работата на един управител на НЗОК“, категорична бе д-р Дариткова. Тя попита проф. Плочев и защо е прескочил Надзорния съвет, алармирайки директно Парламента за проблема с дълговете към чужди фондове. Така по думите й един чисто финансово-административен проблем се е превърнал в политически.
„Защо прескочихте надзорния съвет, това визираме като нарушение“, отбеляза още д-р Дариткова. В отговор проф. Плочев обясни, че като цяло имало „много трудна“ колаборация със здравния министър Кирил Ананиев. Той обясни, че е имал 4 срещи с него, като на последната здравният министър му е поискал директно оставката. По думите му между двамата цари липса на комуникация и на контакт. Не знаех, че трябва да консултирам с надзорния съвет и с министъра писмата, които пиша, заяви още проф. Плочев. Той дори се пошегува, предлагайки на д-р Дариткова да подготви документ, който да регламентира как и с кого да общува. „Като го направите и го наруша, тогава ми вземете главата“, обърна се още той към депутатите.
Очаквано подкрепа за проф. Плочев дойде от депутатите от опозицията. Славчо Велков от БСП, който и до момента публично защитаваше управителя на касата, обяви, че ще съобщи лично на премиера доказателства за това от кого идват заплахите спрямо шефа на НЗОК. тогава, по думите му, ще видим „кой няма да си намери място в държавна болница“. Не знам какво толкова е сгрешил проф. Плочев, когато е уведомил своя работодател за проблема, заяви още той. Същата теза изказа и колегата му от левицата Георги Свиленски, който определи случващото се с проф. Плочев за абсурд и парадокс, поради това че един достоен професор е светнал червената лампичка.
Участие в изслушването на проф. Плочев взе и зам.-здравния министър и председател на НС на НЗОК Жени Начева. Тя информира, че към 31 януари 2018 г., пресрочените задължения на касата са едва 7,512 млн. лева. „Ние не считаме, че на този етап има проблем с плащанията“, категорична бе тя, като подчерта, че от финансова гледна точка проблем с европейските плащания не съществува. В крайна сметка бе решено да се проведе среща на Надзорния съвет на касата с участието на проф. Плочев, на която да се изясни конкретния размер на задълженията.
Проф. Плочев: Готов съм за диалог. Готов съм да подам ръка на всеки
21.02.2018 11:41:56Цветан Цветанов: Не е от компетентността на парламентарната група да отговори дали сваляме политическото доверие от проф. Плочев
21.02.2018 10:02:51Министър Ананиев: Плочев не прецени ситуацията и попадна в капан
20.02.2018 11:00:00