Преразходът в бюджета на НЗОК и най-вече този за лекарства ще е централна тема на насроченото за утре, сряда, първо заседание на Надзорния съвет на фонда, откакто начело на касата застана проф. Камен Плочев. Първата точка от него ще е обсъждане на очакваното изпълнение на бюджета на НЗОК за 2017 г. и насоки за работа в отделните направления на здравноосигурителните плащания.
На надзорниците се предлага да приемат и кризисен план за работата на НЗОК, чрез който да се преодолеят констатираните проблеми и да се стигне до финансовата дисциплина и повишаване ефективността на разходите на касата.
От доклада на председателя на Надзорния съвет на касата и зам.-финансов министър Кирил Ананиев става ясно, че недостиг се очертава в почти всички пера по бюджета на касата, но това, по което има постоянен и устойчив преразход, са разходите за лекарства. Според констатацията на зам.-финансовия министър в касата на практика липсва система за контрол над харчовете за медикаментите.
Доказателствата идват от цифрите - недостигът в перото лекарства за домашно лечение се очертава в размер на 171,5 млн. лв., като сумата е след приспадането на прогнозираните от НЗОК отстъпки от 68,3 млн. лв. Ананиев обаче уточнява, че сметките са при средномесечен разход за лекарства от 67,8 млн. лв., изчислен към 30.06.2015 г., и отбелязва, че ако не се предприемат мерки, е вероятно той да нарасне до 70 млн. лв. Недостигът при онкомедикаментите се очертава да е 42,3 млн. лв,, като средномесечният разход през втората половина на настоящата година се очаква да достигне 27,5 млн. на фона на 22,2 млн. към юни 2015 г.
Част от преразхода за лекарства ще бъде покрита със средства от резерва на фонда, който е в размер на 341,4 млн. лв. Малко над 85 милиона от него се планира да отидат за покриване на недостига при медикаментите за домашно лечение. Далеч по-голямата сума обаче от 134,6 млн. лв., която е резултат от преразхода освен за лекарства за домашно лечение, онкомедикаменти, също и за медицински изделия, ще остане непокрита с резерва. Според Ананиев единственият възможен източник за покриване на разходите по това перо е преизпълнение на приходите на НЗОК от вноски. Към момента се очаква допълнителните средства по линия на НАП да са в размер на около 100 млн. лв., с което неразплатени ще останат близо 35 млн. лв.
Освен за лекарства недостиг в бюджета на НЗОК е налице и по всички останали пера, без първичната извънболнична помощ - близо 219 млн. лв. е той за болнична помощ, 21,7 млн. за дентална помощ, 14 млн. за медицински изделия и 8 за специализираната медицинска помощ. Отделно, фондът дължи над 250 млн. лв. към чужди клиники.
Основна критика в доклада на Ананиев са недостатъчното мерки по отношение на разходите за лекарства. Според него на практика НЗОК не реализира контролна дейност върху отпусканите средства за медикаменти. В тази връзка той отбелязва, че възстановените през 2016 г. в касата суми, които са били неправомерно отпуснати на аптеките, възлизат на едва 89 000 лв., при 158 000 лв. през 2014 г. В същото време разходите за лекарства за домашно лечение през 2017 г. са над 800 млн. лв. Липсва контрол и при харчовете за медикаменти, отпускани от касата, проверки на болничните аптеки и разходите за лекарства в болниците, е разписано още в доклада. В него се обръща внимание и на нарастващите разходи за скъпоструващо лечение.
Заради големия преразход на фонда председателят на НС на касата препоръчва и „кризисен план“, който да включва задълбочен анализ на разходите за отделните направления лекарства. Той предлага и да се „идентифицират“ медикаментите, които товарят най-много бюджета на касата, лекарите, които изписват най-скъпите протоколи за лечение, както и болниците с най-високи разходи за лекарства, които трябва да бъдат обект на допълнителни проверки.
Припомняме, устойчивата тенденция за преразход при лекарствата е във фокуса на вниманието през последните месеци. Наскоро председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев беше категоричен, че не може разходите за дейност на болниците и тези за медикаменти да бъдат почти изравнени.
В доклада си Ананиев подчертава още, че до края настоящата 2017 година промени по бюджета на касата не са възможни, с което на практика изключва вариант за актуализация на средствата на фонда.
ЗЗО - "Чл. 16. (1) Надзорният съвет провежда редовни заседания най-малко веднъж месечно. Заседанията на съвета се свикват от неговия председател." Последното им заседание беше на 26.07.2017г. Та, що така не си спазват собствените нормативи, а са тръгнали ред, справедливост и критики да раздават?! Петдесет дни не са ли много време за новия управител да "навлезе в работата"?! Иначе все спешни/кризисни мерки ЩЕ предприемат! Не им ли омръзна тази нагла поза на лицемерна загриженост за здравето и благото на пациента?! Оп, то май тази думичка(пациент) липсва и в този доклад?!
и Плочев имаше култови изказвания при Цветанка Ризова...
Наздраве, Кирчо! Очакваме още вълнуващи новини от ведомството, на което си главен надзорник. Как ще дочакаме утрешния ден, когато сигурно ще те заболи устата да приказваш по радиа и телевизии какви велики мерки си предложил!
Ананиев ще остане в паметта ми с две неща: 1. Слагачество на всяка власт при обслужване на кражбите от НЗОК и 2. Получен бонус като зам. министър за над 500 000 лв.
И каква е ролята на докладчика-критикар за това цветущо състояние на касата?! И няма ли край на това изтъркано с годините copy-paste констатиращо пасквилче?!
А наказани за тази липса на контрол върху разходването за лекарства ще има ли
Не!